O jeden procent wzrosła na świecie liczba milionerów - wynika z najnowszego raportu firmy konsultingowej Capgemini i Royal Bank of Canada. Ok. 11 mln ludzi na całym świecie, czyli jedna na 636 osób, może pochwalić się majątkiem wynoszącym co najmniej milion dolarów.

Co ciekawe, przy ustalaniu wartości majątku nie brano pod uwagę nieruchomości należących do miliarderów , luksusowych aut czy posiadanych przez nich dzieł sztuki. Co drugi bogacz (53,3 proc.) mieszka w USA, Japonii lub Niemczech. W tym ostatnim kraju w ubiegłym roku liczba milionerów wzrosła o 3 proc. do 950 tys.

Fortuna kołem się toczy

Z danych wynika również, że w ubiegłym roku łączny majątek bogaczy w USA skurczył się o 700 mld dol. Choć i tak w porównaniu z kryzysowym rokiem 2008 są oni teraz bogatsi o 9 bilionów dolarów. Najdotkliwiej ucierpieli najbogatsi z bogatych, ponieważ częściej lokują majątek w ryzykownych inwestycjach. Prawdziwy boom na milionerów wciąż trwa w krajach regionu Azji i Pacyfiku. Po raz pierwszy w historii rankingu mieszka tam więcej "superbogaczy" niż w Stanach Zjednoczonych.