Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka powiedział na spotkaniu z szefem rosyjskiego koncernu Gazprom Aleksiejem Millerem, że Gazprom prócz akcji operatora gazociągów Biełtransgazu mógłby kupić akcje innych białoruskich firm.

Jest niemało projektów. Absolutnie nie wykluczam, że jedna z tych kwestii to przekształcenie w spółkę akcyjną i kupno akcji Biełtransgazu, może też innych przedsiębiorstw, które będą interesować Gazprom - jeśli Gazprom zgodzi się na warunki oferowane dziś na Białorusi - powiedział Łukaszenka na spotkaniu w Mińsku.

Wskazał, że "już bardzo dawno" była mowa o tym, że Białoruś powinna rozszerzać współpracę z Gazpromem. Mowa była o interesujących projektach. Jestem skłonny o nich podyskutować - dodał. Wyjaśnił, że chodzi między innymi o projekty, w których gaz jest surowcem używanym w produkcji.

W sierpniu Rosja i Białoruś uzgodniły, że Mińsk dostanie rabat w cenie gazu uwzględniający postępy w jej integracji gospodarczej z Rosją. Strona rosyjska chce, aby wprowadzanie tej zniżki było zsynchronizowane z przejmowaniem przez Gazprom Biełtransgazu, w którym rosyjski koncern ma już 50 proc. udziałów.