Coraz więcej polskiej firm przenosi się do szarej strefy. Już niemal 25 procent naszej gospodarki działa na czarno. To znacznie powyżej unijnej średniej - alarmuje "Gazeta Polska Codziennie".

Szara strefa obejmuje 24,4 procent polskiej gospodarki, czyli znacznie więcej niż w krajach zachodnich - wynika z cytowanych przez "GPC" wyliczeń Friedricha Schneidera, ekonomisty z Uniwersytetu w Linzu, od lat zajmującego się tą problematyką. Unijna średnia to obecnie 18 procent. Gorzej niż u nas jest tylko w krajach wschodniej Europy, takich jak Bułgaria czy Rumunia.

Na to, że coraz większa część gospodarki to szara strefa, mogą też wskazywać szacunki realizacji budżetu po I półroczu 2013 roku. Choć PKB nadal rośnie, to wpływy z podatków w stosunku do pierwszej połowy 2012 roku były o 8 miliardów złotych niższe.

Jak sprawić, by polska gospodarka nie znajdowała się już w gronie niechlubnych rekordzistów? Gdyby państwo obniżyło i ujednoliciło podatki, mniej firm działałoby na czarno - sugeruje "GPC".