PGNiG ma podpisać jesienią umowę o współpracy przy poszukiwaniu gazu łupkowego. Zainteresowani są potentaci z USA: Chevron, Exxon i Marathon - wynika z informacji "Rzeczpospolitej". Prace mają ruszyć już pod koniec roku.

Jak dowiedziała się gazeta, już w październiku największa polska firma gazowa może sfinalizować rozmowy o porozumieniu z jednym z amerykańskich koncernów, który ma już koncesje na poszukiwania gazu z łupków w naszym kraju. Prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Michał Szubski przyznaje, że takie rozmowy trwają już od kilku miesięcy.

Przewodniczący rady nadzorczej spółki Stanisław Rychlicki podkreśla zaś, że negocjacje są zaawansowane, a ostateczne uzgodnienia możliwe jesienią. Firmy z USA mają potencjał finansowy, a wiadomo, że poszukiwania są obarczone ryzykiem. Dlatego taka współpraca jest dla PGNiG ważna - dodaje.

Z nieoficjalnych informacji gazety wynika, że PGNiG ma przygotowaną listę projektów poszukiwawczych, do których chętnie pozyskałby partnerów, ale nie ujawnia, jakie obszary obejmują.