Jak wygląda sytuacja budżetowa Polski w dzisiejszych trudnych czasach? 37 proc. ankietowanych uważa, że jest ona bardzo zła - wynika z sondażu United Surveys na zlecenie RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". Zaledwie 2,7 proc. twierdzi, że jest bardzo dobra.

Już dziś kolejna ważna decyzja dla milionów Polaków i ich portfeli. Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję odnośnie stóp procentowych w Polsce.

Tym razem ekonomiści są podzieleni w swoich prognozach, biorąc pod uwagę fakt, że przed miesiącem RPP niespodziewanie pozostawiła stopy na tym samym poziomie. Większość ekspertów spodziewa się podniesienia stóp o 25 punktów bazowych, choć słychać też liczne głosy, że stopa referencyjna może pozostać na poziomie 6,75 proc.

Jak radzi sobie Polska?

W związku z szalejącą inflacją i pogarszającą się sytuacją finansową wielu osób United Surveys zapytał Polaków, jaka ich zdaniem jest sytuacja budżetowa polskiego państwa.

Najwięcej ankietowanych - 37 proc. - odpowiedziało, że sytuacja budżetowa Polski jest bardzo zła. 23,9 proc. uznaje, że jest średnia - ani dobra, ani zła. 18,7 proc. twierdzi, że jest raczej zła, 10,9 proc., że raczej dobra, a 2,7 proc, że bardzo dobra.

6,8 proc. uczestników badania nie ma zdania w tej sprawie.

Co sądzą zwolennicy rządu i opozycji?

43 proc. zwolenników obozu rządzącego uważa, że sytuacja budżetowa Polski jest średnia. 34 proc. twierdzi, że raczej dobra, a 9 proc, że bardzo dobra. 8 proc. ankietowanych uważa, że jest raczej zła.

Wśród zwolenników opozycji dominuje pogląd, że sytuacja Polski jest bardzo zła (70 proc.). 20 proc. twierdzi, że jest raczej zła, a 7 proc., że średnia.

Najgorzej sytuację budżetową Polski oceniają ankietowani w wieku 50-59 lat. Aż 49 proc. z nich twierdzi, że sytuacja jest bardzo zła. Ale już wśród osób w wieku 60-69 lat tylko 25 proc. uważa sytuację budżetową kraju za bardzo złą.

Badanie przeprowadzono na grupie 1000 osób, w dniach 4-6 listopada 2022 roku metodą mieszaną CATI (wywiad przez telefon) i CAWI (wywiad wspomagany komputerowo).