Negocjacje z bankiem ws. zmiany oprocentowania kredytu we frankach szwajcarskich są możliwe, ale nie są proste. Kto chce negocjować oprocentowanie, musi zwrócić się o to do swojego banku. Można użyć trzech argumentów.

Po pierwsze, trzeba przekonać bank, że chcemy płacić mniej, bo chcemy więcej inwestować. Banki w większości zgadzają się na to, jeśli wykupimy w tej konkretnej instytucji na przykład lokatę albo fundusz inwestycyjny.

Po drugie, możemy stwierdzić, że nie stać nas na dalsze płacenie tak wysokiej marży, bo na przykład straciliśmy pracę, albo zaciągaliśmy kredyt w latach 2009-2010, kiedy marże były znacznie wyższe niż obecnie. Tu także są szanse na wygraną. Bankowi tak naprawdę zależy na tym, żeby kredytobiorca uczciwie spłacał kredyt, zatem bank będzie starał się na pewno pomóc - mówi analityk Marcin Krasoń.

Pamiętajmy jednak, że banki nie są instytucjami dobroczynnymi. Dlatego czasami warto postraszyć, że jak nam nie pomogą, to my swój kredyt, konto, fundusz i lokatę przeniesiemy do innego banku. To też czasem pomaga.