Zmiana stanowiska Hiszpanii w sprawie europejskiej konstytucji zmusi prawdopodobnie Polskę do kompromisu - uważają francuscy komentatorzy. Francja, od początku przeciwna irackiej polityce USA, cieszy się z nowej polityki Hiszpanii zarówno ws. Iraku jak i projektu europejskiej konstytucji.

Niemiecka telewizja ZDF główne wydanie magazynu informacyjnego rozpoczęła takim stwierdzeniem: Na koniec terroryści osiągnęli to co chcieli, osiągnęli wiele. Tak wpłynęli na cały naród hiszpański, że ten zmienił w swoim kraju władzę.

Dziennik Süddeutschezaitung podkreśla, że teraz Miller, Berlusconii i Blair powinni się bać, ponieważ w ich krajach ludzie ze strachu postąpią podobnie – zmienią władzę podczas najbliższych wyborów a przed nimi może dojść do serii zamachów W sprawie polityki europejskiej niemieckie media mówią jednoznacznie – Hiszpania wstępuje do klubu francusko-niemieckiego.

Wyniki wyborów w Hiszpanii są zmorą dla politycznych ambicji premiera Tony’ego Blair’a. Oficjalnie antyiracka koalicja nadal jest spójna i kierują nią te same strategiczne cele. Komentatorzy zauważają jednak, że zapowiedź wycofania wojsk hiszpańskich z Iraku może dodać wiarygodności opiniom, że inwazja na ten kraj nie była do końca przemyślana, przynajmniej nie w takim stopniu jak sugerują to Waszyngton, Londyn czy Warszawa.

07:20