Ceny akcji na giełdzie na Wall Street znacznie wzrosły w poniedziałek po wiadomości o uzgodnieniu w Europie porozumienia w sprawie stałego mechanizmu pomocy dla krajów strefy euro. Natychmiast po rozpoczęciu transakcji wskaźnik Dow Jones wzrósł o około 400 punktów (ponad 3 procent) i zwyżka utrzymywała się na tym poziomie do południa.

Zobacz również:

Zwyżkowały także - i to nawet bardziej niż Dow Jones - pozostałe główne indeksy: Nasdaq i Standard & Poor (odpowiednio o 3,8 i 4,1 procent).

Giełda odrobiła tym samym większość strat z zeszłego tygodnia, kiedy Dow Jones spadł o 5,7 procent, a Nasdaq i S&P jeszcze niżej. Powodem spadków były obawy, że jeśli Grecja nie otrzyma ratunkowej pożyczki, kryzys przeniesie się na pozostałe zadłużone kraje strefy euro. W efekcie spadłaby wartość euro, a przez to podrożałby eksport amerykański do krajów Europy, która jest dla USA największym rynkiem zbytu.

Cena za spokój: 750 mld euro

Rynki uspokoił Europejski Mechanizm Stabilizacyjny o wartości 500 mld euro. Ma on zapobiec rozprzestrzenieniu się greckiego kryzysu na kolejne kraje. 60 mld euro ma zapewnić Komisja Europejska dzięki pożyczkom na rynkach kapitałowych. Kolejne 440 mld euro to pożyczki i gwarancje kredytowe, udzielane krajowi w potrzebie przez inne kraje strefy euro.

Dodatkowo Międzynarodowy Fundusz Walutowy udostępni 220-250 mld euro. To oznacza, że cały pakiet może sięgnąć 750 mld euro w ciągu trzech lat. Z kolei Europejski Bank Centralny ma - w razie konieczności - skupować na rynku wtórnym obligacje krajów, które mają trudności z finansowaniem swojego zadłużenia.