W Stanach Zjednoczonych zostanie oficjalnie zaprezentowany nowy banknot 20-dolarowy. Tym, co odróżniać go będzie od innych nominałów jest kolor. Po raz pierwszy na banknotach dolarowych pojawi się inny barwa niż zielona i czarna.

Zmiany mają utrudnić pracę fałszerzom. Jak się ocenia, co roku do obiegu wprowadzanych jest w USA co najmniej 40 mln. fałszywych dolarów.

Zmiana ma polegać na dodaniu koloru tła. Jaki będzie to kolor – na razie nie ujawniono. Sam w sobie nie będzie oczywiście problemem dla fałszerzy, ale jego zastosowanie umożliwi użycie wielu nowych technik zabezpieczenia przed podrobieniem.

Obecny 20-dolarowy banknot,

Prezydenci Stanów Zjednoczonych, których wizerunki widnieją na banknotach, nabiorą kolorów. Amerykański Departament Skarbu planuje wprowadzanie w przyszłym roku do obiegu kolorowych dolarów. Czyżby oznaczało to koniec "zielonych"? czytaj więcej

najpopularniejszy w bankomatach, pojawił się 5 lattemu. Konieczność przeciwdziałania coraz bardziej wyrafinowanemu fałszowaniu pieniędzy zmusza jednak administrację do kolejnego kroku. Nowa „dwudziestka” pojawi się w obiegu jesienią, w przyszłym roku „pięćdziesiątka”, a za 2 lata „setka”.

Nie zdecydowano, czy modyfikowane będą banknoty 5- i 10-dolarowe. Przesądzony został natomiast los zwykłego „Waszyngtona” – banknot dolarowy na „operację plastyczną” liczyć nie może.

Foto: Archiwum RMF

08:15