Narasta bałagan związany z Polskim Ładem - nową strategią gospodarczą Prawa i Sprawiedliwości. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej oficjalnie dementuje jeden z zapisów, dotyczących nowego świadczenia dla rodziców.

Na stronie 70. Polskiego Ładu - dokument można pobrać tutaj - czytamy: ""Wprowadzimy dodatkowy instrument finansowy dla rodziców. To w sumie 12 tys. PLN, które rodzice będą mogli elastycznie wykorzystać na pokrycie kosztów opieki nad drugim dzieckiem pomiędzy 12. a 36. miesiącem życia. Rodzice sami wybiorą wariant: po 1000 PLN miesięcznie przez rok czy po 500 PLN miesięcznie przez dwa lata. Sami też zdecydują, na co spożytkują te środki". "W przypadku, gdy kolejne dziecko przyjdzie na świat w ciągu 3 lat od narodzin poprzedniego, kwota ta zostanie podwojona" - podkreślono.


Reporter RMF FM zapytał w resorcie rodziny o szczegółowe plany dotyczące tego rozwiązania i usłyszał, że przytoczony wyżej fragment Polskiego Ładu zawiera istotny błądZdementuję informację o podwójnych wypłatach przy szybszych urodzeniach. Jeżeli taka informacja gdzieś się pojawiła to jest nieprawidłowa - powiedziała RMF FM wiceminister Barbara Socha. 

Na razie przedstawiciele PiS-u nie odnieśli się do błędu wskazanego przez wiceminister Sochę, a dokument z obietnicami składającymi się na Polski Ład nie został skorygowany. Reporter RMF FM poprosił o jednoznaczne o wyjaśnienie tej nieścisłości. 

Opracowanie: