W czasie mszy na Błoniach Jan Paweł II wyraźnie skrytykował liberalizm, ale nie w całej jego postaci. Bez wątpienia w ten sposób nawiązał do bliskiego już wejścia Polski do Unii Europejskiej – uważa bp Tadeusz Pieronek, komentujący dla RMF papieską pielgrzymkę.

Papież skrytykował ideę liberalizmu bardzo mocno, ale równie dobrze skrytykował kiedyś komunizm. Myślę, że nie jest to sprawa nazw, bo nazw można się czepiać. On skrytykował ten nachalny liberalizm, który wszystko chciałby puścić na szerokie wody i nie kontrolować tego żadną zasadą moralną. Liberalizm sam w sobie, gospodarczy, jest rzeczą pożądaną.

(...) Ojciec Święty nie odniósł się nigdy do Unii Europejskiej jako takiej, natomiast bardzo często „chodził po obrzeżach” i mądrej głowie dość dwie słowie – jak ktoś nie chce zrozumieć, to nie zrozumie. Nawet, gdyby się mówiło, nie wiem jak otwartym językiem, to nie pomoże. Jeżeli jednak ktoś ma dobrą wolę, to dostrzeże w tym wskazanie, czego mamy szukać i jak to mamy robić - powiedział RMF bp Tadeusz Pieronek.

Foto: Archiwum RMF

22:45