Biurokracja znalazła się na pierwszym miejscu barier utrudniających życie przedsiębiorcom. Drugie i trzecie miejsce to wysokie podatki oraz niejasne prawo - wynika z sondy przeprowadzonej na www.rmf24.pl.

Za walkę z biurokracją, odpowiada w rządzie Adam Jasser. Jego najważniejsze zadanie ma polegać na ułatwianiu życia przedsiębiorcom. Jak tłumaczy w rozmowie z reporterem RMF FM nie jest jednak kreatorem i nie tworzy nowych ustaw. Odpowiada za koordynowanie działań innych ministerstw.Jasser przekonuje, że pilnuje, aby ułatwienia dla przedsiębiorców nie ginęły w uzgodnieniach międzyresortowych. Jego działań nie można jednak nazwać sukcesem. Choć udało się przeprowadzić kilka ustaw to i tak liczba utrudnień dla firm rośnie. Nie udało się m.in. stworzyć zapowiadanego od lat jednego okienka. Ale do końca kadencji ma być lepiej, przekonuje pełnomocnik.

Jest w procesie finalizacji ustawa deregulacyjna, czyli przejście na oświadczenia zamiast zaświadczeń. Podobnie rzecz ma się z ustawą o rejestracji spółki przez internet w ciągu 24 godzin - tłumaczy Jasser. Pytanie, dlaczego takie obietnice padają zawsze tuż przed wyborami?