Alpine Bau nie dokończy budowy drogi ekspresowej S5 między Wrocławiem a Poznaniem i fragmentu drogi krajowej numer 16. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad odstąpiła od umowy z austriacką firmą, która przedwczoraj ogłosiła bankructwo. GDDKiA oświadczyła, że mimo odstąpienia od umowy z firmą, drogi będą dokończone.

Trzeba na pewno spodziewać się opóźnienia w oddaniu S5 do użytku. Reporter RMF FM Krzysztof Berenda usłyszał w GDDKiA, że przez najbliższe dwa miesiące będzie trwać inwentaryzacja placu budowy. Później zostanie rozpisany przetarg na nowego wykonawcę S5.

GDDKiA przewiduje, że droga zostanie oddana do użytku na przełomie lipca i sierpnia przyszłego roku.

Budowa drogi krajowej nr 16 od Biskupca do Borek Wielkich jest zaś gotowa w ponad 90 proc. W tym przypadku także zostanie przeprowadzona zostanie szczegółowa inwentaryzacja placu budowy i będzie ogłoszony przetarg na wybór nowego wykonawcy. "Przewidujemy, że dokończenie budowy drogi krajowej nr 16 i oddanie do ruchu powinno nastąpić do końca 2013 r." - napisała w komunikacie GDDKiA.

Nie wyjaśniła w terminie, co dalej z budową

W środę austriacka firma budowlana Alpine Bau ogłosiła upadłość. Do dzisiaj zaś miała poinformować Generalną Dyrekcję, co dalej z budową S5. Żadne pismo do GDDKiA jednak nie dotarło, więc umowa została wypowiedziana.

Podwykonawcy mogą liczyć na zaległe płatności

Drogowcy zapewniają, że pokryją zaległe płatności wobec podwykonawców Alpine Bau. Ci muszą się jednak liczyć z faktem, że przez najbliższych kilka miesięcy nie będą mieli pracy na tym odcinku. Trzeba bowiem wybrać nowego wykonawcę.