Lider klasyfikacji najlepszych strzelców wszech czasów ligi NBA, legendarny Kareem Abdul-Jabbar (38 387 pkt) na sportowej emeryturze nie narzeka na brak zajęć. Jednym z nich jest pisarstwo. Właśnie wydał drugą książkę dla młodzieży z trylogii "Streetball Crew".

Ma tytuł "Stealing the Game" i jest przeznaczona dla 8-12-latków. To książka nie tylko o przygodzie ze sportem, ale i o dorastaniu. W dużej mierze jej bohater - Theo jest podobny do młodego Abdula-Jabbara.

Charakterem Theo jest podobny do mnie. Tak było mi łatwiej rozwiązywać na kartach książki problemy, przed którymi staje chłopiec w tym wieku, dziecko wkraczające w świat nastolatków - powiedział sześciokrotny mistrz NBA, gwiazda Milwaukee Bucks (1969-1975) i LA Lakers (1975-1989).

19-krotny uczestnik Meczu Gwiazd Wschód - Zachód ma także w dorobku pisarskim dwie książki detektywistyczne. To efekt jego fascynacji twórczością sir Arthura Conan Doyle'a i postacią jego głównego bohatera Sherlocka Holmesa.

Obydwie powieści byłego koszykarza dotyczą starszego brata Sherlocka - Mycrofta, który pojawiał się sporadycznie na kartach książek Doyle'a, wiadomo jednak, że posiadał większe zdolności detektywistyczne niż Sherlock, jednak nie wykorzystywał ich.

Pierwsza nosi tytuł "Mycroft Holmes", drugą zaś "The Shoulders Of Giants" napisał wspólnie z pisarką Anną Waterhouse.

(abs)