T-shirty, kubki, plastikowe i metalowe znaczki, srebrne spinki do mankietów, kieliszki do szampana - te gadżety z wizerunkiem Baracka Obamy lub jego żony Michelle, sylwetką Kapitolu albo prezydenckiej limuzyny mogą kupić Amerykanie na inaugurację prezydenta.

W internecie ruszyła sprzedaż pamiątek, których cena waha się od kilku do kilku tysięcy dolarów. Ciesz się swoją poranną kawą w pamiątkowym kubku na 57. inaugurację prezydencką - głosi opis przy granatowym kubku z sylwetką Kapitolu za 25 dolarów.

Najtańsze są plastikowe znaczki po pięć dolarów - można wybrać znaczek z portretem samego Obamy lub też z czarno-białą fotografią jego żony Michelle. Na innym znaczku prezydentowi towarzyszy wiceprezydent Joe Biden, na jeszcze innym jest cała Pierwsza Rodzina USA - Barack i Michelle z córkami Malią i Sashą.

Najdroższy - po 7,5 tys. dolarów - jest zestaw medali z brązu, srebra i złota z profilami Obamy i Bidena.

Wybór pamiątek waha się od piłek do golfa i skarpetek, przez termosy i zestaw kieliszków do różnych trunków; notesy, długopisy i przyciski do papieru, plakaty i obrazy - aż po T-shirty dla dzieci z sylwetką psiej łapy. Ślad należy do Bo, psa rodziny Obamów.

Wszystkie gadżety - jak zaznacza się w opisach - są "made in USA".