Owczarek wabiący się Lord jest pierwszym psem, który czterokrotnie wszedł na najwyższy szczyt Turcji, legendarny Ararat (5137 m). Zwierzak towarzyszył wspinającym się turystom. Jak zapewnia przewodnik Mustafa Tekin, Lord nieomylnie wyczuwa warunki terenowe i pogodę.

O psie, który czterokrotnie zdobył Ararat, napisał dziennik "Hurriyet Daily News" we wtorek. Lord pochodzi ze wsi Cevirme leżącej u podnóża góry. Ma obecnie cztery lata.

Tekin opowiada, że zna psa, od kiedy był szczeniakiem i że zwierzę jest bardzo inteligentne. Od lat jestem przewodnikiem turystów przyjeżdżających, żeby wspinać się na Ararat. Lord zaczął chodzić razem z nami, kiedy podrósł. Wie, że wspinacze go uwielbiają i karmią. Ma tak zdumiewającą intuicję, że kiedy rezygnuje ze wspinaczki na wysokości 4900 metrów, gdzie zaczynają się lodowce, my też rezygnujemy - mówi przewodnik.

Jak dodaje, wyczucie psa dotyczące ewentualnych niebezpieczeństw i warunków pogodowych sprawia, że jest traktowany jak przewodnik podczas wspinaczki. Czujemy się bezpiecznie, kiedy wspina się razem z nami - opowiada Tekin.

Jak zauważa, on sam w ciągu 20 lat swojej kariery wspinacza nie widział innego psa, który wszedł na Ararat.

(mal)