Norweska telewizja publiczna NRK przyznała, że wspaniałe reakcje publiczności podczas narciarskich mistrzostw świata w Oslo w 2011 roku zostały zmanipulowane, a głośny doping i okrzyki kibiców pochodziły z nagranego wcześniej... koncertu rockowego.

Dźwięk był podkładany podczas wszystkich konkurencji w biegach narciarskich i częściowo w trakcie konkursów skoków, aby sprawić lepsze wrażenie dla widzów telewizyjnych - potwierdził dyrektor sportowy kanału Rune Haug. Dziennik "Bergens Tidende" zidentyfikował część dźwięków w tle i reakcji publiczności: pochodziły one z koncertu rockowego, który odbył się kilka miesięcy wcześniej w Oslo, na placu przed ratuszem w centrum miasta. Haug wyjaśnił, że modyfikacje dźwięku stosowane są w NRK już od zimowych igrzysk olimpijskich w Lillehammer w 1994 roku, lecz - jego zdaniem - nie jest to rozumiane jako manipulacja. Staramy się tylko odzwierciedlać atmosferę panującą na trybunach podkolorowując ją przy użyciu dźwiękowej szminki - tłumaczył.

Śnieg i zgrzyt nart

Profesor medioznawstwa na Uniwersytecie w Bergen Knut Herlland podkreśla jednak, że NRK oszukuje widzów. Jest to poważna sprawa zwłaszcza w przypadku telewizji publicznej, ponieważ widz podczas bezpośredniej transmisji wierzy w to, co widzi i słyszy. Jeżeli jest inaczej i przekaz nie przedstawia rzeczywistości, to mamy do czynienia ze świadomym kłamstwem - ocenił. Technik dźwiękowy Pal Iversen, odpowiedzialny za transmisje ze sportów zimowych, tłumaczył, że stosuje wyrafinowane syntezatory tak, aby wyraźnie było słychać każde wbicie kijka w śnieg i zgrzyt nart.

Po prostu w odpowiednim momencie wciskam klawisze z zaprogramowanymi wcześniej dźwiękami. Odgłos publiczności jest nagrany i jest podkładany dla uzyskania lepszego wrażenia i głębi. By było naturalnie, podkładam nawet szczekanie psów, które ludzie zabierają na zawody na Holmenkollen - poinformował. W rozmowie z dziennikiem "Dagbladet" Iversen zauważył, że jego praca wymaga dużej... precyzji. Zdarzają się jednak błędy i typowym jest podłożenie odgłosu uderzenia nart o zeskok. Wiele razy nacisnąłem klawisz zanim jeszcze skoczek wylądował...  - przyznał.

Narciarskie MŚ rozgrywane w Oslo na przełomie lutego i marca 2011 roku zostały uznane za wielki sukces organizacyjny Norwegii, która była chwalona przez Międzynarodową Federację Narciarską (FIS) szczególnie za "wspaniałą i głośną publiczność oraz przekaz telewizyjny".

(ug)