Największy odsetek otyłych w Europie jest w Czechach. Polska jest dopiero na dziewiątym miejscu - dane raportu o otyłości przeanalizował serwis "Medexpress". Liczba osób otyłych na świecie wzrosła w ciągu ostatnich 30 lat prawie dwukrotnie, sięgając prawie pół miliarda osób w 2008 r.

Z powodu otyłości co roku na świecie umiera prawie 3 mln osób. W Polsce cierpi na nią już ponad 23,2 proc. społeczeństwa. Tymczasem, jak wynika z ostatniej aktualizacji Światowego Indeksu Bezpieczeństwa Żywnościowego (Global Food Security Index) opracowanego na zlecenie DuPont przez Economist Intelligence Unit (EIU), średnia dla Europy jest o 2,45 proc. mniejsza i wynosi 20,75 proc. (poziom otyłości społeczeństwa jest tu rozumiany jako procent populacji powyżej 20. roku życia, która jest otyła).

Najgorzej jest w Czechach, gdzie aż 28,7 proc. społeczeństwa ma nadmierne kilogramy. Jeśli chodzi o pozostałych sąsiadów Polski, szczuplejsi od nas są mieszkańcy Ukrainy (na otyłość cierpi tam 20,1 proc. społeczeństwa) oraz Niemiec (21,3 proc.). Grubsi niż Polacy są z kolei Białorusini (23,4 proc.), Słowacy (24,6 proc.) oraz Rosjanie (24,9 proc.).

Najszczuplejszymi Europejczykami są Szwajcarzy, tylko 14,9 proc. z nich jest otyłych.

Więcej wyników w serwisie "Medexpres".