Aston Martin DB10 z filmu "James Bond: Spectre" został sprzedany na aukcji w Londynie za 2.434.500 funtów brytyjskich, czyli prawie 14 milionów złotych. Samochód nie został dopuszczony do poruszania się po drogach publicznych.

Powstało jedynie 10 egzemplarzy modelu DB10, z czego dwa nie brały udziału w kręceniu filmu i pozostały nienaruszone. Jeden z nich został sprzedany na aukcji w Londynie za niebagatelną sumę, która w przeliczeniu wyniosła ponad 13,7 miliona złotych!

DB10 wykonany ręcznie w Warwickshire, charakteryzuje się jednostką napędową V8 o pojemności 4,7 litra co pozwala mu rozpędzić się do 305 km/h. Samochód nie został jednak dopuszczony do ruchu publicznego.

Pojazd został sprzedany w domu aukcyjnym Christie's w Londynie. Na karoserii samochodu widnieje podpis Daniela Craiga, który wcielił się w rolę tytułowego agenta MI6 w "Spectre". Dochód ze sprzedaży samochodu zostanie przekazany na cele charytatywne.

Aston Martin współpracuje z Bondem już od ponad 50 lat. Agent Jej Królewskiej Mości prowadził pojazd brytyjskiej marki po raz pierwszy w filmie "Goldfinger" z 1964 roku. Sean Connery kierował wtedy modelem DB5.

Podczas nagrywania najnowszej części przygód Jamesa Bonda zniszczono samochody na łączną sumę przekraczającą 25 milionów funtów (około 141 milionów złotych).

Źródło: BBC

(hk)