Polska, świat, sport a dziś przede wszystkim nauka - o tym, co działo w poniedziałek możecie przeczytać w naszym przeglądzie wydarzeń. Wybraliśmy dla Was najważniejsze informacje dnia!

Po południu dotarła smutna informacja z Warszawy. Zmarła Joanna Chmielewska, słynna polska pisarka. Autorka poczytnych powieści kryminalnych i utworów dla dzieci miała 81 lat. Więcej o pisarce i jej twórczości możecie przeczytać TUTAJ.

Sam ze sobą zawierał umowy. Zarobił majątek

Nasza dziennikarka Agnieszka Burzyńska ustaliła, że  odwołany już szef Instytutu Transportu Samochodowego wypłacił sobie ponad 350 tysięcy złotych. Andrzej Wojciechowski brał pieniądze za swoje analizy. Nie tylko sam ze sobą zawierał umowy, ale robił to również bez zgody ministra transportu. Więcej o sprawie znajdziecie TU.

5-latka sama wyszła z przedszkola. I nikt tego nie zauważył

Z kolei policja z Elbląga będzie wyjaśniać, dlaczego 5-letnia dziewczynka wyszła w poniedziałek rano sama z przedszkola i bez opieki spacerowała rozkopanymi ulicami miasta. Jej losem zainteresował się przypadkowy przechodzień. Nie tak to powinno być - podkreślał w rozmowie z reporterem RMF FM. Ani dyrekcja przedszkola, ani opiekunka grupy nie wiedzą, jak to możliwe, że 5-latka zniknęła z budynku. Po szczegóły zajrzyjcie TUTAJ.

Przyznano Noble w dziedzinie medycyny i fizjologii

Bezapelacyjnie jedną z najważniejszych informacji poniedziałku było przyznanie nagród Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii. Odznaczenia otrzymali dwaj Amerykanie - James E. Rothman i Randy W. Schekman oraz urodzony w Niemczech Thomas C. Suedhof. Wszyscy zostali nagrodzeni za odkrycie, w jaki sposób komórki organizują transport, by cząsteczki istotne dla procesów życiowych trafiały tam, gdzie trzeba, dokładnie w tej chwili, gdy są potrzebne. Zajrzyjcie po więcej TUTAJ.

Monster truck wjechał w tłum

Natomiast rano napłynęła tragiczna informacja z Meksyku. Co najmniej dziewięć osób zginęło, a około 80 zostało rannych, gdy podczas pokazów monster truck wjechał w tłum widzów. Informację przekazał gubernator stanu Chihuahua Casar Duarte. Więcej o sprawie pisaliśmy TU.


Koniec kryzysu?

Z kolei wyjątkowo optymistycznie tydzień rozpoczęli Grecy. Po sześciu latach recesji kraj ma dobre perspektywy. Z recesji wyjdzie w przyszłym roku - tak przynajmniej przewiduje ogłoszony przez ministerstwo finansów projekt budżetu na 2014 rok. Więcej możecie przeczytać TUTAJ.

Amazon wkracza do Polski. I daje pracę!

Dobre perspektywy ma też Polska. Amazon planuje otwarcie trzech wielkich centrów logistycznych w kraju. W ciągu trzech lat od ich powstania utworzone zostanie aż 6 tys. miejsc pracy - poinformowali przedstawiciele spółki na konferencji prasowej w resorcie gospodarki. Już wkrótce rozpocznie się rekrutacja! Szczegóły znajdziecie TU.

Zapalili olimpijski znicz... zapalniczką

A poniedziałek nie był tak łaskawy dla Rosji. Zgasła pochodnia z ogniem olimpijskim niesiona przez byłego sportowca Szawarsza Karapietiana. Organizatorzy Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi musieli pomóc sobie zapalniczką. Jak im się to udało? Przeczytajcie!

Williams wygrała w Pekinie

Warto również zauważyć kolejny sukces słynnej tenisistki. Najwyżej rozstawiona Serena Williams wygrała turniej WTA Tour w Pekinie. W finale liderka rankingu tenisistek pokonała Serbkę Jelenę Jankovic 6:2, 6:2. Tym samym Amerykanka odniosła 56. turniejowe zwycięstwo w karierze. A jak poszło naszym? Więcej TU.

Oto najseksowniejsza kobieta

Na koniec polecamy z kolei wiadomość zza Oceanu. Nowojorski magazyn dla panów "Esquire" znów obwołał 28-letnią Scarlett Johanson "najbardziej seksowną z żyjących kobiet". Tytuł ten aktorka zdobyła już po raz drugi. Zgadzacie się z ta oceną? Czytajcie i głosujcie TUTAJ.