Budził wielkie emocje za życia, budzi też spory po śmierci. Generał Wojciech Jaruzelski dla jednych zdrajca i agent, dla innych bohater i wybawiciel. Jaki powinien mieć pogrzeb człowiek, który w PRL był dyktatorem, autorem stanu wojennego, a w III RP prezydentem państwa? Zastanawiamy się nad tym w popołudniowych Faktach RMF FM. Agnieszkę Friedrich żenują takie pośmiertne spory. Według niej rolą państwa jest takie ustalenie procedur, by nie pojawiały się podobne sytuacje. Zdaniem Bogdana Zalewskiego generałowi należy się uroczysty pogrzeb od państwa, które tak go zawzięcie broniło przed jakąkolwiek odpowiedzialnością za popełnione w życiu zbrodnie. A Wy co o tym sądzicie? Zagłosujcie w naszej sondzie, piszcie opinie. Najciekawsze komentarze zacytujemy w Faktach RMF FM. Zapraszamy do 19:00.

BOGDAN

Pogrzeb generała Wojciecha Jaruzelskiego powinien mieć bardzo uroczystą oprawę w III RP, ponieważ to ten nieżyjący dyktator był współtwórcą tego państwowego bytu. To Jaruzelski - były sowiecki agent "Wolski", jeden z najbardziej zaufanych ludzi Moskwy, krwawy pacyfikator polskich zrywów, kat "Solidarności" - to jednocześnie późniejszy twórca tego okrągłostołowego bękarta, słusznie nazywanego PRL-bis. Wielką pośmiertną fetę generałowi powinien zgotować obecny prezydent Bronisław Komorowski, który zapraszał Jaruzelskiego w charakterze doradcy. Przemówienie nad grobem tego "człowieka honoru" powinien wygłosić red. Adam Michnik, który tak właśnie określał tego sowieckiego satrapę.
AGNIESZKA

Nie na miejscu moim zdaniem byłoby wprowadzenie żałoby narodowej po śmierci generała Jaruzelskiego, człowieka wzbudzającego wielkie kontrowersje. Z przykrością jednak przysłuchuję się dyskusji na temat charakteru uroczystości pogrzebowych. Żal, że nie mamy wypracowanego ceremoniału państwowego, który pozwoliłby uniknąć takich sporów.
BOGDAN

Oprócz ceremoniału należałoby jeszcze ustanowić sposób weryfikacji postaci, którym urządza się państwowy pochówek, żeby uniknąć ewentualnej pomyłki. Nieżyjący znakomity polski historyk - profesor Paweł Wieczorkiewicz nie wykluczał, że Wojciech Jaruzelski nie jest człowiekiem, za którego się podaje. Czy generał mógł być "sowiecką matrioszką"? Zainteresowanych tematem zachęcam do lektury mojego wywiadu.
AGNIESZKA

Nie sądzisz, że trudna mogłaby być weryfikacja postaci zasługujących na uroczysty pogrzeb państwowy? Zauważ jak różne są opinie naszych internautów. Generał Jaruzelski - dla jednych bohater, dla innych zdrajca - i tak spocznie na Powązkach, a jego ostatnie pożegnanie odbędzie się z wielką pompą i wszystkimi honorami.
BOGDAN

A propos tych podziałów, zgadzam się ze słowami wiersza naszego współczesnego wieszcza Jarosława Marka Rymkiewicza o dwóch Polskach: "Dwie Polski - ta o której wiedzieli prorocy/ I ta którą w objęcia bierze car północy". Ja jestem po stronie prawdziwych patriotów, tych z którymi walczył generał Jaruzelski. Niech spoczywa w spokoju, w zimnych objęciach Śmierci - Carycy.
AGNIESZKA

Niezależnie od poglądów - umarłych pogrzebać. I niech spoczywa w spokoju.