„Wszystko wskazuje na to, mamy 90 procent pewności, że otwarcie Mistrzostw Świata w siatkówce mężczyzn odbędzie się na Stadionie Narodowym. Wydaje się, że to jest już dopięte”- mówi minister sportu Andrzej Biernat, odpowiadając na pytania słuchaczy RMF FM.

Był remont, przestawiałem samochód, przyjechała policja

Był remont obiektu. Zostawiłem samochód na obiekcie. Nad ranem poproszono mnie, żebym przestawił samochód. Przyjechałem i chciałem przestawić samochód, ale jak wyjechałem zza zakrętu, tam było już zablokowane paletami z kostką brukową. Uderzyłem. Zadzwoniłem po policję, żeby nie było plotek. Dmuchałem wtedy w alkomat. Było zero procent - mówi Andrzej Biernat pytany o doniesienia tygodnika "Wprost", jakoby miał prowadzić samochód po spożyciu alkoholu.

Kiedy byłem nauczycielem WF-u

Nie miałem problemów z frekwencją na zajęciach - mówi pytany o czasy, kiedy był nauczycielem WF-u. Czy wychował jakiegoś sportowca? Jako opiekun w klubie sportowym wychowałem pięcioboistów - medalistów mistrzostw świata i pływaków - mówi Biernat w RMF FM.

Bzdura

"Bzdura" - mówi minister sportu pytany przez słuchacza RMF FM, dlaczego tak dużo pieniędzy idzie na piłkę nożną, a nie na piłkę ręczną i siatkówkę. Na PZPN z budżetu państwa idzie 4 procent budżetu związku, a na przykład na Polski Związek Podnoszenia Ciężarów 97 procent - tłumaczy. PZPN praktycznie jest samodzielnym związkiem - dodaje.

Moje priorytety

Sport masowy, odbudowa potęgi gier zespołowych - mówi Andrzej Biernat pytany o priorytety ministerstwa sportu.

Piłka nożna bez sukcesów, ponieważ...

Dlaczego nie ma sukcesów w Polskiej piłce nożnej? Jest problem, w jakości szkolenia, w identyfikacji talentu i przekazaniu go do szkolenia w przedziale 16-20 lat. Tu gdzieś ci najlepsi zaczynają przeciekać przez palce. Nie trafiają do wyczynu. Nie jesteśmy beztalenciami. Mamy mnóstwo utalentowanej młodzieży. Później tylko gdzieś ta grupa się rozchodzi - tłumaczy gość RMF FM.

Trasy dla motocykli? Las powinien być oazą spokoju

"A co z grupą ludzi kochających motocyklowy Off-Road i chcących uprawiać ten sport. Chodzi mi głównie o tory motocrossowe i możliwość wytyczenie tras w lasach państwowych lub na nieczynnych poligonach? Tak, aby to było legalne i zgodne z prawem?" - pyta słuchacz RMF FM. Torów motocrossowych trochę w Polsce jest, a co do lasów to kojarzą się nam z oazą spokoju, a nie z miejscem do jazdy - mówi Andrzej Biernat w RMF FM.

Hokej na lodzie

Słuchacze RMF FM pytają o prezesa Polskiego Związku Hokeja na lodzie. Prezes nie porozumiał się z klubami, które tworzą ligę. Była interwencja. Wspólnie z klubami doprowadziliśmy do tego, że odbył się Puchar Polski. Jest wypracowany model, który ma doprowadzić do demokratycznych zmian.

Wyścigi Formuły 1

Wyścigi Formuły 1 w Polsce? Budowa toru jest bardzo droga - mówi gość RMF FM.

Nie podjąłbym sie zostania ministrem sprawiedliwości

Czy Pan Minister chwilami nie czuję, że ma niedostateczną wiedzę na temat części dyscyplin sportu? Każdy z nas ma niedostateczną wiedzę na jakiś temat. Zastania, na przykład ministrem sprawiedliwości, bym się nie podjął - mówi gość RMF FM.