"Nie spotkałem się jeszcze osobiście z prezesem Polskiej Akademii Nauk. W przyszłym tygodniu do takiego spotkania dojdzie. Będziemy rozmawiali o reformie instytucji" - powiedział w Rozmowie o 7:00 w Radiu RMF24 minister nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek. "Nic o nas bez nas - o to prosiło nas środowisko naukowe. Tego się trzymamy. To środowisko wie najlepiej, jaka reforma jest potrzebna, co należy poprawić i zmienić, a resort jest po to, żeby pewne rzeczy ułatwić" - dodał gość Piotra Salaka.

Na początku Rozmowy o 7:00 w Radiu RMF24 minister nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek przyznał, że osobiście jeszcze nie spotkał się z prezesem Polskiej Akademii Nauk, ale takie spotkanie jest już zaplanowane. Podkreślił, że będzie to okazja do rozmowy o reformie instytucji.

Nie spotkałem się jeszcze osobiście z prezesem PAN-u. W przyszłym tygodniu do takiego spotkania dojdzie. Będziemy rozmawiali o reformie instytucji - powiedział minister nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek.

Nic o nas bez nas - o to prosiło nas środowisko naukowe. Tego się trzymamy. To środowisko wie najlepiej, jaka reforma jest potrzebna, co należy poprawić i zmienić, a resort jest po to, żeby pewne rzeczy ułatwić - dodał gość Piotra Salaka.

Minister zaznaczył, że Polska Akademia Nauk pozostaje podległa premierowi i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, a jego resort skupia się na dialogu i współpracy. Szef resortu wyraził przekonanie, że Lewica, która obecnie odpowiada za kierunek rozwoju polskiej nauki i szkolnictwa wyższego, sprosta postawionym przed nią wyzwaniom.

Więcej pieniędzy na naukę

Minister nauki i szkolnictwa wyższego podkreślał, że najważniejsze jest bezpieczeństwo, ale bez inwestycji w naukę gospodarka sobie nie poradzi. Na pytanie, kiedy Polska będzie wydawać więcej pieniędzy na naukę, odpowiedział: "Dążymy do poziomu średniej europejskiej, czyli 2,2 proc. Są deklaracje premiera i ministra finansów. Będę pilnował, żeby się zmaterializowały".

Marcin Kulasek podkreślił, że "inwestycja w naukę jest potrzebna, nie tylko w infrastrukturę, ale przede wszystkim w ludzi, młodych naukowców".

Prowadzący rozmowę Piotr Salak dopytywał, kiedy stypendia doktoranckie będą powiązane z płacą minimalną. Pracujemy nad tym w nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym. Mamy pełną świadomość, że bez inwestycji w ludzi, w zarobki naukowców sobie nie poradzimy. Między innymi na to pieniądze muszą się znaleźć - odpowiedział minister Kulasek.

Kulasek nie widzi potrzeby spotkania z sygnalistą z Uniwersytetu Szczecińskiego

Marcin Kulasek był też pytany o to, czy spotkał się z sygnalistką Uniwersytetu Szczecińskiego, której dane miał ujawnić poprzedni minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek.

Nie spotkałem się z panią Gabrielą Fostiak. Nie widzę takiej potrzeby w tej chwili - powiedział. Korespondencja jest, wymieniamy się. Pani Fostiak ma zastrzeżenia co do kontroli, która została przeprowadzona (na Uniwersytecie Szczecińskim - przyp. red.). Ja uważam, że pracownicy ministerstwa, którzy są pracownikami z wieloletnim stażem, przeprowadzili ją dobrze. Wszystko zostało sprawdzone - zaznaczył szef resortu.

Dodał, że spotka się z sygnalistką, jeśli będzie posiadała nowe dokumenty w tej sprawie. Nie mam podstaw podważać kontroli moich pracowników - podkreślił.

Wybory prezydenckie w Polsce

W Rozmowie o 7:00 w Radiu RMF24 minister nauki i szkolnictwa wyższego, który jest również sekretarzem generalnym Nowej Lewicy, wyraził swoje przekonanie o dobrych wynikach swojej partii w nadchodzących wyborach prezydenckich, podkreślając wsparcie dla kandydatki Magdaleny Biejat.

Magda jest polityczką rozpoznawalną, jest wicemarszałkinią Senatu, jest drugą kadencję parlamentarzystką. Jest przygotowana do tego. Potrafi rozmawiać, potrafi ludzi łączyć, a nie dzielić. Ma również jednoznaczne poglądy - przekonywał.

Zapewnił jednocześnie, że w przypadku drugiej tury wyborów Lewica poprze kandydata koalicji rządowej - Rafała Trzaskowskiego.

Minister w Rozmowie o 7:00 w Radiu RMF24 skomentował też swoją poprzednią rolę w Ministerstwie Aktywów Państwowych, gdzie odpowiadał za kwestie związane z obronnością. Podkreślił znaczenie inwestycji w przemysł obronny i zapowiedział dalsze działania na rzecz zwiększenia niezależności Polski w tej dziedzinie.

Po jeszcze więcej informacji odsyłamy Was do naszego internetowego Radia RMF24

Słuchajcie online już teraz!

Radio RMF24 na bieżąco informuje o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Polsce, Europie i na świecie.
Opracowanie: