To prawdziwa - i wyjątkowa! - podróż w czasie: do początków państwa polskiego! W ramach naszej charytatywnej akcji Lepsze Jutro z RMF FM zabraliśmy w nią podopiecznych placówki opiekuńczo-wychowawczej w Inowrocławiu. Cel podróży - a jakże! - Gniezno. Wspólnie odwiedziliśmy tamtejszą katedrę, gdzie podziwiać można słynne Drzwi Gnieźnieńskie, zajrzeliśmy do Muzeum Początków Państwa Polskiego i dowiedzieliśmy się, "jak żyli ludzie 1000 lat temu".

To prawdziwa - i wyjątkowa! - podróż w czasie: do początków państwa polskiego! W ramach naszej charytatywnej akcji Lepsze Jutro z RMF FM zabraliśmy w nią podopiecznych placówki opiekuńczo-wychowawczej w Inowrocławiu. Cel podróży - a jakże! - Gniezno. Wspólnie odwiedziliśmy tamtejszą katedrę, gdzie podziwiać można słynne Drzwi Gnieźnieńskie, zajrzeliśmy do Muzeum Początków Państwa Polskiego i dowiedzieliśmy się, "jak żyli ludzie 1000 lat temu".
Lepsze Jutro z RMF FM: Z podopiecznymi placówki opiekuńczo-wychowawczej w Inowrocławiu odwiedzamy Gniezno! /Joanna Kocot /RMF FM

Gnieźnieńska wycieczka jest już szóstą w ramach całorocznego pakietu rozrywkowo-edukacyjnego, który opracowaliśmy we współpracy z krakowskimi pedagogami specjalnie z myślą o podopiecznych inowrocławskiej placówki. Celem inicjatywy jest poznanie młodych ludzi z interesującymi postaciami, pokazanie im atrakcyjnych miejsc w różnych zakątkach Polski i połączenie edukacji z dobrą zabawą!

Byliśmy już w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu i Toruniu - dzisiaj odwiedzamy Gniezno!

A jeśli Gniezno - to oczywiście katedra gnieźnieńska na Wzgórzu Lecha, nazywana "matką kościołów polskich". Obecna gotycka budowla pochodzi z przełomu XIV i XV wieku, ale pierwsza świątynia powstała w tym miejscu w latach 970-977.

To tam pochowany został patron Polski św. Wojciech, którego kult związany jest z gnieźnieńską katedrą od niemal tysiąca lat.

Tam również na przestrzeni czterech stuleci wprowadzono na tron pięciu królów Polski: Bolesława I Chrobrego, Mieszka II Lamberta, Bolesława II Szczodrego, Przemysła II i Wacława II Czeskiego.

Tam w końcu podziwiać można słynne Drzwi Gnieźnieńskie: dzieło sztuki romańskiej z XII wieku ilustrujące żywot św. Wojciecha.

Po wizycie w gnieźnieńskiej katedrze wybraliśmy się na spacer, by poczuć atmosferę tego istniejącego od setek lat miasta - pierwszej stolicy Polski! Zajrzeliśmy m.in. na Trakt Królewski.

Tym spacerowym tempem dotarliśmy do Muzeum Początków Państwa Polskiego.

To niezwykłe miejsce, w którym poznać można historię i kulturę pierwszych wieków istnienia państwa polskiego.

Wszystko tutaj jest ciekawe. Mnie najbardziej interesują miecze - usłyszała reporterka RMF FM Aneta Łuczkowska od przedstawiciela męskiej części grupy.

Wzięliśmy też udział w arcyciekawej lekcji muzealnej: "Jak żyli ludzie 1000 lat temu".

Na koniec pobytu czekała niespodzianka: urodzinowy tort dla kończącego 18 lat Krzysztofa.


Gościliśmy u Pierwszej Damy, w Toruniu wypiekliśmy własne pierniki!

Cykl comiesięcznych wycieczek, wyjść do teatru, kina czy muzeów, spotkań z interesującymi ludźmi rozpoczęliśmy we wrześniu w Warszawie: zabawą w Centrum Nauki Kopernik i wizytą w Pałacu Prezydenckim, gdzie gościła nas Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda.

W październiku odwiedziliśmy razem Gdańsk i największy ogród zoologiczny w Polsce...

...a w listopadzie byliśmy w Toruniu: zwiedziliśmy tamtejsze planetarium, a w Żywym Muzeum Piernika wypiekliśmy swoje własne lukrowane pierniki!

W grudniu naszych młodych przyjaciół z Inowrocławia odwiedził Mikołaj, a w worku pełnym prezentów miał m.in. bilety do kina i na... koncert Dawida Podsiadły!

Styczeń to Poznań: największa w kraju i jedna z największych w Europie palmiarnia oraz pokazy wypieku Rogali Świętomarcińskich w Rogalowym Muzeum.

W lutym wróciliśmy do Torunia: Robinson Crusoe (rezydujący na co dzień w teatrze Baj Pomorski) zabrał nas na bezludną wyspę, a stamtąd wybraliśmy się do ruin XIII-wiecznej krzyżackiej warowni!

"Czym skorupka za młodu nasiąknie..."

Dokąd wyruszymy w kolejnych miesiącach, jest na razie tajemnicą, ale o jednym możemy zapewnić: atrakcji nie zabraknie! Różnorodnych atrakcji, bo - jak podkreśla wicedyrektor MOPS w Krakowie Jolanta Chrzanowska, która pomagała nam w przygotowaniu programu - różnorodność i cykliczność są ogromnie ważne.

Tego rodzaju programy edukacyjne są bardzo ważne, bo uczą dzieci czegoś nowego. To nie tylko poznawanie nowych miejsc, spotkania z ciekawymi ludźmi, ale także kwestie uspołeczniające, to możliwość znalezienia się w innej sytuacji niż na co dzień w placówce wychowawczej, w rodzinie zastępczej czy domu - wyjaśnia Jolanta Chrzanowska.

Wystarczy młodym ludziom pokazać możliwości, a potem zaszczepić potrzebę wyjścia, zwiedzania. Czym skorupka za młodu nasiąknie... - uśmiecha się i podkreśla: Te dzieci wyjdą kiedyś z placówki, założą swoje rodziny... będą powielać te zachowania w swoich własnych rodzinach.

Lepsze Jutro z RMF FM. Wystartowaliśmy trzy lata temu...

Lepsze Jutro z RMF FM - nasza cykliczna akcja charytatywna - narodziło się w 2015 roku w Szydłowcu. Wybudowaliśmy wówczas dom dla pana Grzegorza, samotnie wychowującego pięcioro dzieci.

Rok później odmieniliśmy życie setkom maluchów: dzięki RMF FM w czterech miejscach w Polsce - Dobroszycach na Dolnym Śląsku, Zagórzu na Podkarpaciu, Krzczonowicach w Świętokrzyskiem i w Olsztynie - powstały place zabaw, strefy edukacyjne na świeżym powietrzu i ścieżki zdrowia.

W 2017 roku wsparliśmy z kolei szkoły. Pięć placówek - w Kluczborku, Raciechowicach, Bukowinie, Morągu i Boguszowie-Gorcach - otrzymało od nas profesjonalnie wyposażone, supernowoczesne pracownie przedmiotowe.

Pod koniec roku natomiast zajrzeliśmy do Dębowca: przy wsparciu naszego Radia mieszkający tam pan Zbigniew z synem Kamilem wybudowali warsztat stolarski, a dzięki temu pasja stała się dla nich zajęciem, które pomaga utrzymać rodzinę!

W roku 2018 Lepsze Jutro z RMF FM zawitało natomiast do trzech miejscowości: do małopolskiej Bogdanówki - tam w remizie Ochotniczej Staży Pożarnej wyremontowaliśmy i wyposażyliśmy trzy sale: wykładową, korepetycyjną i przeznaczoną do zabawy...


...do Wieliczki pod Krakowem, gdzie przy przedszkolu dla niepełnosprawnych dzieci powstał ogród sensoryczny na świeżym powietrzu...

...i do Inowrocławia, gdzie spotkaliśmy się z dzieciakami z placówki opiekuńczo-wychowawczej.

...wciąż pomagamy i czekamy na Wasze zgłoszenia!

Akcja Lepsze Jutro z RMF FM trwa: nieustannie czekamy na Wasze zgłoszenia i historie ludzi, których życie chcielibyście zmienić na lepsze!

Jak to zrobić? Zajrzyjcie tutaj! >>>>