To była podróż w czasie i przestrzeni! Spotkanie ze sztuką i historią. We wtorek w ramach akcji Lepsze Jutro z RMF FM zabraliśmy podopiecznych placówki opiekuńczo-wychowawczej w Inowrocławiu do Torunia. To druga ich wizyta w tym mieście. Poprzednio dzieci i młodzież odwiedziły Muzeum Żywego Piernika i toruńskie planetarium, tym razem zabierzemy je na bezludną wyspę i do krzyżackiego zamku!

To była podróż w czasie i przestrzeni! Spotkanie ze sztuką i historią. We wtorek w ramach akcji Lepsze Jutro z RMF FM zabraliśmy podopiecznych placówki opiekuńczo-wychowawczej w Inowrocławiu do Torunia. To druga ich wizyta w tym mieście. Poprzednio dzieci i młodzież odwiedziły Muzeum Żywego Piernika i toruńskie planetarium, tym razem zabierzemy je na bezludną wyspę i do krzyżackiego zamku!
Na zamku krzyżackim w Toruniu /Piotr Bułakowski /RMF FM

Do tej pory w ramach całorocznego pakietu edukacyjno-rozrywkowego, opracowanego wspólnie z pedagogami, grupa dzieci z placówki opiekuńczo-wychowawczej w Inowrocławiu odwiedziła z nami Warszawę, Gdańsk, Toruń i Poznań.

Do Torunia wrócilismy, bo miasto wciąż ma nam do zaoferowania mnóstwo atrakcji. Na początek zabraliśmy dzieciaki w niezwykle barwną podróż: na spektakl "Robinson Crusoe" teatru Baj Pomorski. 

Słynna powieść Daniela Defoe o rozbitku należy dziś do klasyki literatury przygodowej, ale niezmiennie opowiada o tolerancji i zdolności do radzenia sobie w trudnych warunkach.

Nie wolno się poddawać, trzeba zawsze patrzeć przed siebie - mówiły nam po wyjściu ze spektaklu dzieciaki z Inowrocławia. Było bardzo fanie - dodawały z uśmiechem na twarzy.

W rozmowie z naszym dziennikarzem młodzi ludzie przyznali, że bardzo podobała im się przepiękna, wyjątkowo kolorowa scenografia, wspaniałe kostiumy i fantastyczna muzyka oraz wpadające w ucho piosenki.

Tajemnice krzyżackiego zamku

Z bezludnej wyspy zabraliśmy dzieciaki i młodzież na... krzyżacki zamek. A raczej to, co z niego zostało... Toruń znany jest z krzyżackiej warowni. Budynek powstał w połowie XIII wieku. Warownia była siedzibą komtura i służyła Krzyżakom jako baza do zbrojnego podboju Prus.

Przez setki lat ruiny zamku niszczały. Przez pewien czas składowano tam nawet śmieci. Dopiero w 1966 roku pozostałości po warowni uporządkowano i odrestaurowano. Znajduje się tam teraz muzeum.

Podczas zwiedzania podopieczni placówki opiekuńczo-wychowawczej z Inowrocławia poznawali burzliwe dzieje Polski czasów średniowiecza, ale również usłyszeli legendy związane z toruńską warownią. Była też lekcja łucznictwa. 

Było wspaniale. Już nie możemy doczekać się, jakie niespodzianki przygotujecie dla nas w następnym miesiącu - mówiły w drodze do Inowrocławia zmęczone, ale szczęśliwe dzieciaki. A bawiły się naprawdę przednio. Zobaczcie to zresztą na filmie:


Chcesz odmienić komuś życie na lepsze? Opisz nam jego historię!

Całoroczny cykl wycieczek, spotkań z ciekawymi ludźmi, wyjść do teatru, kina czy na koncert to pakiet rozrywkowo-edukacyjny przygotowany wspólnie z nauczycielami i pedagogami w ramach akcji charytatywnej Lepsze Jutro z RMF FM. Program ma na celu pokazanie dzieciom i młodzieży z placówki wychowawczo-opiekuńczej atrakcyjnych i interesujących miejsc w Polsce.

I Ty możesz odmienić komuś życie. Wypełnij ankietę!

Chcesz dołączyć do naszej akcji charytatywnej "Lepsze Jutro z RMF FM" i odmienić komuś życie na lepsze? Opisz nam jego historię. Zgłoszenia do edycji 2018 wysyłajcie za pomocą specjalnej platformy (znajdziecie ją poniżej). Na Wasze wpisz czekamy do 31 marca 2018 roku. czytaj więcej

W czwartej edycji projektu Lepsze Jutro z RMF FM wsparliśmy ponadto przedszkole w Wieliczce, przy którym powstał sensoryczny plac zabaw, i OSP w małopolskiej Bogdanówce, gdzie wyremontowaliśmy trzy sale: wykładową, korepetycyjną i przeznaczoną do zabawy. [TUTAJ PRZECZYTASZ WIĘCEJ O NASZEJ AKCJI]

Przypominamy, że do końca lutego czekamy na Wasze zgłoszenia do kolejnej edycji akcji Lepsze Jutro z RMF FM! Jeśli chcesz odmienić komuś życie na lepsze, opisz nam jego historię.

Osobom zgłaszającym gwarantujemy anonimowość (wszystkie wpisy pozostaną tylko do wiadomości redakcji).

O tym, kto zyska Lepsze Jutro z RMF FM, zdecyduje kapituła złożona z przedstawicieli Redakcji RMF FM.


Opracowanie: