Popieram, doceniam i lubię pomysły, które twórczo nawiązują do historii danego miasta oraz do jego tradycji literackich. A właśnie z takim mamy obecnie do czynienia w Krakowie, w którym pojawiły się stojaki rowerowe o kształtach nawiązujących do stylu pisma Stanisława Wyspiańskiego.

Jest to realizacja propozycji złożonej przez mieszkańców centrum podwawelskiego grodu w ramach pierwszej edycji budżetu obywatelskiego województwa małopolskiego.

Wydaje się, że to jest jeden z tych projektów, zarazem piękny artystycznie i funkcjonalny, który zrodził się z potrzeby serca i praktycznej, czyli tego, co można dobrego zrobić dla miłośników jednośladów w Krakowie - powiedział Polskiej Agencji Prasowej członek Zarządu Województwa Grzegorz Lipiec.

Na urzeczywistnienie projektu przeznaczono 90 tysięcy złotych. Pierwszy stojak, przedstawiający napis "Sztuka", stanął przy Teatrze im. Juliusza Słowackiego, o którego dyrekcję bezskutecznie ubiegał się autor "Wyzwolenia".

W sumie w całym mieście pojawi się dziewięć rowerowych instalacji, które zostały zainspirowane pismem Stanisława Wyspiańskiego, malarza i dramaturga. Kolejne napisy, takie jak "Muzyka", "Muzeum", "Kultura" i "Kantor" zamontowane będą w sąsiedztwie gmachów wojewódzkich instytucji kultury: Opery Krakowskiej, Filharmonii im. Karola Szymanowskiego, Muzeum Lotnictwa Polskiego, Muzeum Etnograficznego, Muzeum Archeologicznego, Małopolskiego Instytutu Kultury, Małopolskiego Ogrodu Sztuki oraz Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora "Cricoteka" - czytamy w depeszy PAP.

Autorką projektu pod hasłem "Przypnij się do Kultury i Sztuki!" jest Izabela Chyłek. W rozmowie z Polską Agencją Prasową podkreśliła, że wybór napisów nawiązujących do stylu pisma autora "Wesela" nie był przypadkiem, ponieważ w tym roku przypada 110. rocznica śmierci nierozerwalnie związanego z Krakowem wielkiego artysty.