Nasz żółto-niebieski wóz satelitarny stanął dziś u bram Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Twoje Miasto w Faktach RMF FM to położone nad Węgorapą i Mamrami Węgorzewo.

Węgorzewo to niewielkie, ale urokliwe miasteczko. Obszar, na którym leży gród nad Węgorapą zamieszkiwało najpierw plemię Galindów, od XIII wieku rządzili tu Krzyżacy, którzy w roku 1335 na brzegiem Mamr zbudowali drewniany zamek, a po jego spaleniu przez Litwinów wznieśli nową, murowaną warownię. Od połowy XV wieku przez dwa stulecia tereny dzisiejszego Węgorzewa znajdowały się pod polskim zwierzchnictwem. Właśnie w tym okresie, dokładnie 4 kwietnia 1571 roku, położona niedaleko krzyżackiego zamku osada Nowa Wieś otrzymała prawa miejskie i nazwę Angerburg. Przez kolejne wieki Węgorzewo znajdowało się w granicach Prus. W tym okresie żył tu Jerzy Andrzej Helwing - pastor luterański, lekarz i przyrodnik, znany m.in. z badań miejscowej flory oraz zielników z opisami roślin.

Kurs na Węgorzewo!

Węgorzewo często jest odwiedzane przez żeglarzy i pasjonatów sportów wodnych. Dla wielu to początek albo koniec Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Sami mieszkańcy przekonują, że dla aktywnych turystów jest tutaj co robić. Kajakiem popłyniemy szlakiem Sapiny albo Węgorapy, rowerem pojedziemy m.in. Pętlą Węgorzewską, Małą Pętlą Mamr czy Wokół Jeziora Stręgiel. Najstarsze i najbardziej znane zabytki Węgorzewa to późnogotycki kościół św. Piotra i Pawła z lat 1605-1611, zamek krzyżacki z 1398 roku- niestety niedostępny z powodu remontu, XVII-wieczny pałac i park w odległym o kilkanaście kilometrów Sztynorcie. 

Tradycja i kultura

Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie świętuje w tym roku 25 lat swojej działalności. W zbiorach placówki znajdują się przedmioty codziennego użytku, sprzęt gospodarczy, tkaniny i odzież, akcesoria obrzędowe, sztuka ludowa. Do najcenniejszych eksponatów należą obrazy Tymoteusza Muśki, rzeźby Stanisława Cierniaka, Aleksandra Słomińskiego, Jana Girwidza, Stanisława Reka. Obok Muzeum znajduje sie Park Etnograficzny, w którym eksponowane jest tradycyjne XVIII i XIX-wieczne budownictwo mazurskie. W pomieszczeniach skansenu działają pracownie rękodzielnicze - tkacka, plastyki obrzędowej i kwiatów artystycznych oraz garncarska.

Bursztynowa komnata na Mazurach?

Osiem kilometrów od Węgorzewa znajduje się jeden z najlepiej zachowanych w Polsce, kompleks niezniszczonych bunkrów niemieckich z okresu II wojny światowej. W latach 1940-1944 zbudowano tu dla potrzeb 40 najwyższych generałów i feldmarszałków, 1500 oficerów i żołnierzy Wehrmachtu około 250 obiektów w tym 30 schronów żelbetowych, które zachowały się do naszych czasów. W Mamerkach powstawał m.in. plan ataku na ZSRR. Niemcy nie zdążyli wysadzić schronów, zostały one opuszczone bez walki przez wojska Wehrmachtu w styczniu 1945. Kilka tygodni temu na terenie obiektu odkryto niezbadane dotąd pomieszczenie. Być może mieści się w nim poszukiwana w wielu miejscach Bursztynowa Komnata. Tajemnicze pomieszczenie zbadają specjaliści już 15 czerwca.

Rockowisko

Węgorzewo przez lata kojarzone było z muzyką rockową. Na początku lat 90. odbyła się tutaj pierwsza edycja Festiwalu Rockowego, który potocznie nazywany był "rockowiskiem". To w Węgorzewie swoje pierwsze duże sukcesy odniosły takie kapele jak Sweet Noise czy Coma. Po dwurocznej przerwie w tym roku Festiwal będzie reaktywowany pod nazwą Naturalnie Mazury Festiwal. Na węgorzewskiej scenie wystąpią m.in. Hey, Lao Che, Armia i Domowe Melodie. Tradycyjnie zorganizowany zostanie też konkurs młodych kapel. Z imprez, które znane są w całej Polsce warto wymienić Międzynarodowy Jarmark Folkloru. To z jego powodu w sierpniu na ulicach miasta robi się kolorowo.

(mn)