Wóz satelitarny RMF FM zawitał w sobotę do Kutna – miasta w samym centrum Polski. Mieszkańcy pięć razy starali się, by to właśnie stamtąd nadawana była nasza weekendowa audycja i wreszcie się udało! W głosowaniu na RMF24.pl Kutno wygrało z Nowym Tomyślem, Świeradowem-Zdrój, Wschową, Rudnikiem nad Sanem i Łowiczem.

Kutno liczy prawie 50 tysięcy mieszkańców. Prawa miejskie uzyskało po raz pierwszy w 1432 roku. Ma dwa rynki połączone ulicą Królewską - właśnie tam mieszkańcy chętnie spędzają wolny czas.

Miasto i okolice słyną z hodowli róż. Od 1975 roku organizowane są związane z tym imprezy - najpierw Jarmarki Różane, a obecnie Święta Róż. Głównym punktem obchodów jest wystawa tych kwiatów. Ważną część stanowią także występy zespołów folklorystycznych. Imprezie towarzyszy zjazd pań o imieniu Róża z całej Polski. Właśnie dziś będzie je można spotkać w centrum Kutna.

Choć w okolicach nie ma tradycyjnej potrawy regionalnej, Kutno słynie z gęsiny. Tu znajduje się zagłębie przetwórstwa tego mięsa. Serwują je też miejscowe restauracje, często w bardzo wykwintny sposób - np. na płatkach róż.

Stolica polskiego baseballu

Kutno jest też stolicą polskiego baseballu. Od 19 lat mieści się tu siedziba Europejskiego Centrum Małej Ligi Baseballowej, które swym zasięgiem obejmuje Europę, ale także Afrykę i Azję. Centrum to 17-hektarowy kompleks sportowy, który składa się obecnie z dwóch pełnowymiarowych stadionów. Baseballiści ściągają do Kutna z całego świata.

Miasto nie tylko sportem stoi - organizuje też konkursy dla młodych poetów. Nagrodą jest uwiecznienie fragmentu wiersza na jednym z miejskich murów. W ten sposób powstają malownicze murale, które można podziwiać w okolicach miejskiego domu kultury.

Kazik, Młynarski i Przybora

Warto zauważyć, że Kutno przewija się w tekstach wielu kultowych piosenek. Śpiewał o nim Jeremi Przybora z Kabaretu Starszych Panów, który otrzymał nawet tytuł honorowego starosty miasta. Miasto opiewali również Wojciech Młynarski i "Kult" Kazika.

"Czy byłeś kiedyś w Kutnie na dworcu w nocy? Jest tak brudno i brzydko, że pękają oczy" - dziś słowa piosenki "Polska" powoli tracą na aktualności. Dworzec w Kutnie został zmodernizowany i stał się jedną z miejskich perełek.

(mn)