Mateusz Polaczyk zdobył w Lee Valley pod Londynem srebrny medal mistrzostw świata w kajakarstwie górskim w slalomie K1. Czwarty zawodnik igrzysk olimpijskich, które w 2012 roku zostały rozegrane na tym samym obiekcie, przegrał minimalnie, o 0,44 sekundy, z Czechem Jirim Prskavcem. Brąz wywalczył reprezentant USA Michal Smolen.

Mateusz Polaczyk /Jacek Bednarczyk /PAP

Mateusz Polaczyk najszybciej pokonał tor olimpijski i gdyby nie dotknięcie jednej z bramek, co kosztowało go karę dwóch sekund, stanąłby na najwyższym stopniu podium.

27-letni kajakarz urodził się w Limanowej, a na co dzień reprezentuje Zawiszę Bydgoszcz. W niedzielę wywalczył trzeci medal mistrzostw świata indywidualnie. Srebro zdobył już w 2011 roku w Bratysławie, a brąz dwa lata później w Pradze.

W pozostałych finałach indywidualnych po złote medale w jedynkach kanadyjkowych sięgnęli Brytyjczyk David Florence i Australijka Jessica Fox. Po godzinnej przerwie rozpoczną się finały drużynowe w tych konkurencjach.

W Lee Valley rozstrzygnęła się dla Polaków kwestia kwalifikacji olimpijskich. Biało-czerwoni zdobyli ich komplet i za rok w igrzyskach w Rio de Janeiro będą mogli wystawić po jednej osadzie we wszystkich konkurencjach: K1 kobiet i mężczyzn oraz w C1 i C2.