Piłkarska reprezentacja Włoch nie zagra w przyszłorocznych mistrzostwach świata! W barażu o awans na mundial ekipę Azzurrich niespodziewanie wyeliminowali Szwedzi. Rosyjski turniej będzie dopiero trzecim w historii, na którym Włosi nie wystąpią.

W rozegranym w Mediolanie drugim meczu barażu Włosi bezbramkowo zremisowali ze Szwedami. W pierwszym spotkaniu, w Sztokholmie, ulegli zaś skandynawskiej ekipie 0:1. Efekt: ekipy Italii zabraknie na przyszłorocznym mundialu w Rosji!

To sensacyjne rozstrzygnięcie. Włosi byli obecni na mistrzostwach globu nieprzerwanie od 1958 roku. Generalnie zaś zabrakło ich w tym turnieju tylko dwukrotnie.

Poza 1958 rokiem, kiedy - jak teraz - nie zdołali przebrnąć kwalifikacji, nie zagrali w mistrzostwach świata tylko w 1930 roku, kiedy to zorganizowano pierwszy taki turniej w historii: wówczas w ogóle się do niego nie zgłosili.

Reprezentacja Szwecji, która ostatnio grała w MŚ w 2006 roku w Niemczech, eliminując Włochów została 29. drużyną narodową, która zapewniła sobie udział w rosyjskim turnieju.

Do wzięcia jeszcze trzy miejsca

Wcześniej z baraży w Europie awansowały Szwajcaria i Chorwacja, które wyeliminowały - odpowiednio - Irlandię Północną i Grecję.

Do obsadzenia pozostały jeszcze natomiast trzy miejsca.

We wtorek listę europejskich uczestników mundialu uzupełni zwycięzca dwumeczu: Dania - Irlandia. Pierwszy pojedynek tych drużyn, rozegrany w Kopenhadze, zakończył się bezbramkowym remisem. We wtorek Irlandczycy podejmą Duńczyków w Dublinie.

Walka o pozostałe dwa miejsca w MŚ toczy się między kontynentami w parach: Honduras kontra Australia i Peru vs Nowa Zelandia. W obu przypadkach w pierwszych meczach barażowych padły bezbramkowe remisy.


(e)