Były kierowca Formuły 1 - Robert Kubica został uznany osobowością roku 2013 w pierwszym plebiscycie Międzynarodowej Federacji Samochodowej (FIA). Polak startuje obecnie w rajdach samochodowych, w których zdobył w listopadzie mistrzostwo świata w klasie WRC-2.

Kubica kandydatem do nagrody dla osobowości roku

Robert Kubica jest na liście dziesięciu finalistów plebiscytu na osobowość roku w motosporcie organizowanego przez Międzynarodową Federację Samochodową (FIA). Polak został w ten sposób wyróżniony m.in. za zdobycie mistrzostwa świata w klasie WRC-2. Uroczysta gala, na której zostaną ogłoszone... czytaj więcej

Uznanie dziennikarzy motoryzacyjnych, posiadających stałe akredytacje na mistrzostwa świata FIA, Kubica zdobył świetnymi wynikami uzyskiwanymi w swoim debiutanckim sezonie cyklu MŚ. 29-letni krakowianin wygrał w swojej klasie rajđdy w Grecji, Włoszech, Niemczech, Francji i Hiszpanii. W ostatnich tegorocznych zawodach w Wielkiej Brytanii szefowie teamu Citroena powierzyli mu wóz fabryczny WRC.

Trofeum na gali w Paryżu wręczył mu były kierowca Emerson Fittipaldi, dwukrotny zwycięzca rywalizacji o tytuł w Formule 1.

To udany powrót Kubicy do sportu po fatalnym wypadku z 2011 roku podczas rajdu Ronde di Andora, gdzie omal nie stracił życia. Po wielu operacjach i żmudnej rehabilitacji wrócił do rywalizacji za kierownicą Citroena DS3, która przyniosła mu tytuł mistrza świata.

W plebiscycie na osobowość roku Polak pokonał m.in. zwycięzcę samochodowych MŚ WRC - Francuza Sebastiena Ogiera oraz Niemca Sebastiana Vettela, który po raz czwarty z rzędu triumfował w MŚ Formuły 1, podobnie jak jego team Red Bull-Renault. Za nim znalazł się również m.in. żegnający się na dobre z rajdami Francuz Sebastiana Loeb.

Podczas uroczystości Kubica i Maciej Baran odebrali również statuetki za mistrzostwo świata w WRC2 odpowiednio w kategorii kierowca i pilot. Natomiast Krzysztof Hołowczyc otrzymał nagrodę FIA za zwycięstwo w Pucharze Świata Cross Country.

(mal)