Arcymistrz Bartosz Soćko zwyciężył w niedzielę w Łodzi w drugim turnieju PGNiG TERMIKA Puchar Polski w szachach. W finale pokonał arcymistrza Wojciecha Morandę 2:0.

Triumfator rozgrywanych w łódzkim Teatrze Wielkim zawodów w drodze po tytuł pokonał w półfinale arcymistrza Macieja Klekowskiego 2:0, a w ćwierćfinale okazał się lepszy od mistrza krajowego Radosława Psyka 2:0. W fazie pucharowej 42-letni Soćko wygrał wszystkie partie.

Trzecie miejsce zajęli ex aequo mistrz międzynarodowy Jonasz Baum i Klekowski. W rozgrywkach wzięło udział 311 szachistów z całego kraju.

W sobotę odbył się kwalifikacyjny turniej szwajcarski na dystansie dziewięciu rund. Uczestnicy rywalizowali tempem 10 minut plus 5 sekund na partię. Za zwycięstwo przyznawano 3 pkt, za remis - 1. Wygrał Moranda - 25 pkt między innymi przed Psykiem, arcymistrzami Klekowskim i Marcinem Tazbirem oraz mistrzem międzynarodowym Igorem Janikiem - wszyscy po 22 pkt.

W pierwszej tegorocznej edycji zawodów w Opolu zwyciężył Janik. Finałowy turniej Pucharu Polski odbędzie się w Bydgoszczy w dniach 18-19 września. Pula nagród w całym cyklu wynosi 250 tys. zł.