130 tysięcy złotych uzbierał w miesiąc! Polski motocyklista Adrian Pasek potrzebował takiej sumy, by wystartować w pełnym cyklu Yamaha R6 Dunlop Cup - niemieckiej serii wyścigowej przeznaczonej dla młodych zawodników. Pieniądze udało się zebrać na jednym z portali crowdfundingowych. Z Paskiem rozmawiał Maciej Jermakow z redakcji sportowej RMF FM.

Maciej Jermakow RMF FM: Skąd pomysł, żeby zbierać pieniądze w internecie?

Adrian Pasek, motocyklista: Na początku sezonu byliśmy w kropce i nie wiedzieliśmy za bardzo co robić, nie mieliśmy budżetu na cokolwiek. Ten pomysł podrzuciła mi moja dziewczyna, postanowiliśmy spróbować, stworzyliśmy na szybko projekt i...udało się! Poszliśmy na całość...

No właśnie, ta suma wystarczy ci na cały sezon?

Tak, na szczęście udało się zebrać 130 tysięcy złotych co zapewni mi spokój na cały sezon, mogę wystartować we wszystkich rundach. Teraz muszę tylko skupić się na jak najszybszej jeździe i dobrych wynikach.

W Polsce zawodnicy uprawiający motosport nie mają łatwo, jak ty zacząłeś starty?

10 lat temu zainteresowałem się stuntem czyli freestyle'em motocyklowym - to jazda na jednym kole na przykład. Później tata i brat namówili mnie do ścigania się na wyścigowych torach. Od razu poczułem coś do tego sportu i wiedziałem, że chcę to robić. Ale niestety rzeczywiście nie jest łatwo, w Polsce mamy tylko jeden tor, zresztą są plotki o jego zamknięciu. Ale nie ma co się podłamywać, trzeba działać dalej i promować ściganie na motocyklach.

Wyczynowi zawodnicy często kojarzeni są z tymi, którzy nielegalnie ścigają się na ulicach. Tracą też na tym zwykli motocykliści. Ty też tego doświadczyłeś?

Tak, kiedyś nawet przy zapisach do liceum, gdy papiery składał za mnie brat i przyznał, że jestem na wyścigach motocyklowych nauczycielka przestraszyła się, że jestem pewnie cały w tatuażach, kolczykach. No i nie chciała takiego ucznia. A ja jestem normalnym chłopakiem. Liczy się to co jest w głowie a nie na zewnątrz. Coraz więcej osób zresztą korzysta z motocykli, zmieniły się przepisy, kierowcy samochodów mogą jeździć na maszynach z silnikami o pojemności 125 cm3, to dobry krok w kierunku promocji jednośladów.

Wróćmy do sportu - powiedz więcej o pucharze w którym startujesz....

Puchar nazywa się Yamaha R6 Dunlop Cup. Rozgrywany jest przy okazji mistrzostw Niemiec. To dobra okazja dla młodych zawodników, ponieważ wszyscy jadą na równo przygotowanych motocyklach dzięki czemu finansowo nie wychodzi to jakoś bardzo źle. Wielu zawodników którzy wygrywali w pucharze dobrze radziło sobie później w mistrzostwach świata wyższych kategorii.

Jakie są twoje sportowe cele?

Teraz skupiam się na obecnym sezonie, chcę osiągnąć jak najlepszy wynik by zaprocentowało to w przyszłości. Marzeniem jest oczywiście mistrzowski tytuł w klasie Superbike, ale jeszcze wiele pracy przede mną...