Amerykański pływak Michael Phelps odniósł pierwsze zwycięstwo po prawie dwuletniej przerwie w startach przerwie odniósł zwycięstwo. 18-krotny złoty medalista olimpijski był najszybszy w wyścigu na 100 m stylem motylkowym w zawodach Charlotte Grand Prix w USA.

"To piękne wrażenie, jeśli obok swojego nazwiska pojawi się cyfra 1" - powiedział po zwycięstwie Phelps. Amerykanin uzyskał czas 52,13 i wyprzedził Białorusina Pawła Sankowicza - 52,72.

Przed wygranym wyścigiem Phelps był dziewiąty w kwalifikacjach na 200 m st. dowolnym. Po dyskwalifikacji mistrza olimpijskiego Francuza Yannicka Agnela mógł wystartować w finale. Nie skorzystał jednak z tego prawa. Obaj trenują pod kierunkiem Boba Bowmana w Baltimore.

Michael Phelps zakończył karierę po igrzyskach w Londynie i twierdził, że już nigdy nie wystąpi w zawodach. Jednak w listopadzie ubiegłego roku zgłosił się do Amerykańskiej Agencji Antydopingowej (USADA) i został wpisany na listę zawodników podlegających kontrolom. W kwietniu 2014 roku ponownie wziął udział w rywalizacji.