Trener reprezentacji Polski Stephane Antiga ogłosił 14-osobowy skład kadry na zbliżające się mistrzostwa świata (30 sierpnia - 21 września). Znalazł się w niej Mariusz Wlazły, nie ma za to przyjmującego Bartosza Kurka.

Wlazły, który nabawił się w sobotę urazu stawu skokowego, jest już po badaniach. Okazało się, że jego kontuzja nie jest na tyle poważna, by musiał zostać skreślony z kadry, ale jego nazwisko figuruje na liście powołanych z zastrzeżeniem, że może być zastąpiony, gdyby nie zdążył się na czas wykurować.  

Największą niespodzianką jest jednak brak Kurka, który w ostatnich latach był filarem kadry. W biało-czerwonych barwach występował bez przerwy od 2007 roku, a błysnął w mistrzostwach Europy 2009, z których Polacy wrócili z historycznym złotym medalem.  

Tym razem jednak przegrał walkę o miejsce w składzie ze znacznie mniej doświadczonymi Mateuszem Miką i Rafałem Buszkiem. Obaj w kadrze nie rozegrali zbyt wiele meczów, ale za to w tym sezonie zaprezentowali się bardzo dobrze. Zwłaszcza Liga Światowa była w ich wykonaniu bardzo udana.   

Po prostu wybrałem czterech przyjmujących do 14-tki na MŚ. Bartek od początku przygotowań nie był wystarczająco efektywny, mimo że pracował bardzo ciężko - również mimo problemów z plecami. Musiałem wybrać, więc zdecydowałem się na - moim zdaniem - najbardziej wydajnych zawodników, którzy grają na tej pozycji - skomentował francuski szkoleniowiec.

Mistrzostwa świata w siedmiu polskich miastach odbędą się w dniach 30 sierpnia - 21 września. Biało-czerwoni podczas pierwszej fazy będą rywalizować w grupie A z Argentyną, Australią, Kamerunem, Serbią i Wenezuelą.  

14-osobowa kadra Polski na MŚ:
rozgrywający - Fabian Drzyzga (Asseco Resovia Rzeszów), Paweł Zagumny (ZAKSA Kędzierzyn-Koźle);
atakujący - Dawid Konarski (Asseco Resovia Rzeszów), Mariusz Wlazły (PGE Skra Bełchatów);
środkowy - Karol Kłos (PGE Skra Bełchatów), Marcin Możdżonek (ZAKSA Kędzierzyn-Koźle), Piotr Nowakowski (Asseco Resovia Rzeszów), Andrzej Wrona (PGE Skra Bełchatów);
przyjmujący - Rafał Buszek (Asseco Resovia Rzeszów), Michał Kubiak (Halkbank Ankara), Mateusz Mika (Trefl Gdańsk), Michał Winiarski (PGE Skra Bełchatów);
libero - Krzysztof Ignaczak (Asseco Resovia Rzeszów), Paweł Zatorski (ZAKSA Kędzierzyn-Koźle). 

(mpw)