Podczas meczów piłkarskich mistrzostw świata w Brazylii zawodnicy będą mieli zakaz pokazywania jakichkolwiek napisów na koszulkach, które noszą pod strojami meczowymi. Przepis zaproponowany przez Międzynarodową Radę Piłkarską (IFAB) ma obowiązywać od 1 czerwca.

Uważamy, że to najprostsza zasada: mecz od początku do końca nie jest miejscem na manifestowanie haseł, obrazów i innych symboli sponsorskich, politycznych, religijnych - powiedział członek IFAB Alex Horne, sekretarz generalny Angielskiej Federacji Piłkarskiej (FA).

Międzynarodowa Rada Piłkarska zajmuje się tworzeniem i nowelizacją przepisów gry. Na razie nie określono, jakie sankcje grożą zawodnikom, którzy nie dostosują się do zakazu.

W 2010 roku w finale MŚ Hiszpan Andres Iniesta, który strzelił zwycięską bramkę (1:0) w spotkaniu z Holandią, podniósł koszulkę reprezentacyjną, prezentując na podkoszulce napis dedykowany pamięci zmarłego kilkanaście miesięcy wcześniej piłkarza Espanyolu Barcelona Daniego Jarque. Zmarł on na atak serca podczas zgrupowania we Florencji.

W październiku 2011 roku ekscentryczny Włoch Mario Balotelli, który poprowadził Manchester City do zwycięstwa 6:1 nad United (strzelił dwa gole) na jego stadionie w meczu 9. kolejki angielskiej Premier League, miał na podkoszulku napis "Why Always Me?".

(MRod)