Belgia, Białoruś i Słowenia lub Portugalia - to rywale reprezentacji Polski siatkarzy w tegorocznych mistrzostwach Europy, które odbędą się w Bułgarii i Włoszech. Biało-czerwoni w fazie grupowej zagrają w Warnie. Uroczysta ceremonia losowania odbyła się w Teatrze Narodowym w Sofii. Europejski czempionat rozpocznie się 9 października i potrwa przez 9 dni.

Zobacz również:

Słowenia i Portugalia powalczą o ostatnie miejsce w "polskiej grupie" w meczach barażowych. Zaplanowano je na 23 kwietnia i 30 maja.

Niezależnie od ich wyników, będzie to zdecydowanie najłatwiejsza grupa mistrzostw. Najgroźniejszym z grupowych rywali podopiecznych Antigi wydają się być Belgowie, którzy w ostatnich latach coraz lepiej spisują się na arenie międzynarodowej. Dwa lata temu w mistrzostwach Starego Kontynentu byli jedną z największych niespodzianek i uplasowali się na siódmym miejscu.

W fazie pucharowej Polscy mistrzowie świata trafią na rywali z grupy współgospodarzy turnieju - Bułgarów, która także jest wyraźnie słabsza od dwóch pozostałych. Najtrudniejsi przeciwnicy - Rosjanie, Włosi czy Serbowie - czekają Polaków dopiero w półfinale.

Warna szczęśliwa dla Polaków

W Bułgarii spotkania fazy grupowej mistrzostw będą się odbywać w Warnie i Sofii, a we Włoszech - w Turynie i Busto Arsizio.

O medale najlepsze drużyny turnieju powalczą w Sofii. Armeec Arena w stolicy Bułgarii jest szczęśliwa dla polskich siatkarzy. To właśnie tam pod wodzą Andrei Anastasiego wygrali w 2012 roku po raz pierwszy w historii prestiżowe zmagania w Lidze Światowej.

Przegrali poprzednie mistrzostwa

Tytułu będzie bronić Rosja, która trafiła do grupy D z Serbią, Słowacją i Finlandią. Ostatnia edycja mistrzostw Europy - rozegranych w Polsce i Danii - nie była natomiast udana dla biało-czerwonych. Zostali sklasyfikowani na dziewiątym miejscu i musieli w zeszłym roku grać w eliminacjach. Przez kwalifikacje przeszli bez problemu, pokonując w grupie Słowenię, Macedonię i Łotwę. 

Podział na grupy tegorocznych mistrzostw Europy siatkarzy:

grupa A (Sofia): Bułgaria, Niemcy, Czechy, Hiszpania lub Holandia.
grupa B (Turyn): Włochy, Francja, Chorwacja, Estonia lub Szwecja.
grupa C (Warna): Polska, Belgia, Białoruś, Słowenia lub Portugalia.
grupa D (Busto Arsizio): Rosja, Serbia, Słowacja, Finlandia.

(MRod)