Polska Liga Siatkówki będzie większa. W nowym sezonie o tytuł mistrza Polski rywalizować będzie nie dziesięć, ale dwanaście drużyn. Nowe zespoły to Czarni Radom i BBTS Bielsko-Biała.

Decyzję o dołączeniu drużyn z Radomia i Bielska-Białej do ligi podjęła dziś Rada Nadzorcza Polskiej Ligi Piłki Siatkowej. Teraz sprawą musi zająć się jeszcze zarząd związku siatkówki, ale to będzie jedynie formalność. To historyczna chwila dla PlusLigi. Po raz pierwszy w historii zwiększamy liczbę zespołów walczących o mistrzostwo kraju. Tym bardziej to cieszy, że do gry na najwyższym szczeblu wracają znakomite marki - kluby bogate w sukcesy i piękne tradycje. Zespół z Radomia był jednym z założycieli PLPS S.A. Jednocześnie liczę na to, że Bielsko i Radom wniosą do rozgrywek wiele entuzjazmu - mówił przewodniczący Rady Nadzorczej PLPS Andrzej Gołaszewski.

Rekomendacja zarządu dla tych dwóch zespołów nie wynikała z sentymentu, ale z bardzo rzetelnej i głębokiej analizy. Doszliśmy do wniosku, że za obydwoma klubami stoją nie tylko piękne tradycje, ale przede wszystkim perspektywy rozwoju sportowego i organizacyjnego - dodał wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej PLPS Andrzej Lewandowski.

Polska liga siatkówki ma od sezonu 2011/2012 charakter zamknięty - nikt z niej nie spada, ale i nikt nie awansuje. O ewentualnym dołączeniu nowych drużyn decydują względy finansowe i organizacyjne.

Czarni Radom do siatkarskiej elity wracają po 11 latach. W latach 90. drużyna zaliczana była do krajowej czołówki. Największe sukcesy Czarnych to 3. miejsce w lidze wywalczone w latach 1994-95. W 1999 roku zespół sięgnął po Puchar Polski. BBTS Bielsko-Biała ostatnio w najwyższej klasie rozgrywkowej grał w sezonie 2003/04. Największy sukces to trzecie miejsce w Polsce w 1993 roku i zdobyty w kolejnym sezonie Puchar Polski.