Koszykarze Golden State Warriors pokonali we własnej hali Cleveland Cavaliers 113:91 w pierwszym meczu finału ligi NBA. 38 punktów zdobył dla zwycięzców Kevin Durant. Rywalizacja toczy się do czterech wygranych spotkań.

Po lewej: zawodnik Golden State Warriors Kevin Durant (fot. EZRA SHAW/POOL), po prawej: James Michael McAdoo i Stephen Curry z Golden State Warriors oraz gracz Cleveland Cavaliers LeBron James (fot. JOHN G. MABANGLO) /EZRA SHAW/POOL, JOHN G. MABANGLO /PAP/EPA

W drodze do finału play off "Wojownicy" nie zaznali porażki, a każdy mecz wygrywali średnio różnicą 16,3 pkt. Takiej dominacji w NBA wcześniej nikt nie widział. Również broniący tytułu Cavaliers nie okazali się w czwartek przeciwnikiem bardziej wymagającym od poprzednich.

Przewaga gospodarzy zaczęła uwidaczniać się w drugiej kwarcie i do przerwy prowadzili już ośmioma punktami. Losy meczu Warriors praktycznie przesądzili w trzeciej części gry, w której przewagę powiększyli do 24 pkt.

Durant nie tylko świetnie rzucał, ale miał również po osiem asyst i zbiórek. Największe wsparcie zapewnił mu Stephen Curry: 28 pkt, 10 asyst i sześć zbiórek.

Zespół z Kalifornii grał uważnie i zanotował tylko cztery straty. Rywale mieli ich aż 20, z czego osiem obciążyło konto LeBrona Jamesa. Mimo to 32-letni skrzydłowy był najlepszym zawodnikiem Cavaliers: jego dorobek to 28 pkt, 15 zbiórek i osiem asyst.

To trzeci z rzędu finał NBA, w którym grają te dwie drużyny, co ma miejsce pierwszy raz w historii. W 2015 roku Warriors wygrali 4-2, a w kolejnym ulegli 3-4, choć prowadzili już 3-1: nikt wcześniej nie zmarnował w decydującej serii takiej przewagi.

Drugi mecz finału rozegrany zostanie w nocy z niedzieli na poniedziałek, również w Oakland.