​"Mam nadzieję, że nasza impreza na koniec roku jest taką wisienką na torcie" - mówiła Otylia Jędrzejczak, której fundacja zorganizowała w Dębicy III Mikołajkową Olimpiadę Pływacką. W zawodach udział bierze blisko 800 dzieci z całej Polski oraz z Ukrainy.

Olimpiada rozpoczęła się w sobotę rano i potrwa do niedzielnego popołudnia. Serce mi się cieszy, gdy widzę tak dużą grupę małych pływaków na tym wspaniałym basenie. Pływanie jest jedną z dyscyplin mojego pięcioboju nowoczesnego i jest mi tym bardziej bliskie, że właśnie od pływania rozpoczynałam swoją przygodę ze sportem - mówiła Oktawia Nowacka, brązowa medalistka igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro, która jest gościem specjalnym imprezy.

Naszym hasłem jest zabawa poprzez sport. Jestem zdania, że ta zabawa jest na tym etapie dla tych dzieci bardzo ważna, decydująca. A zawody są doskonałym przerywnikiem w trakcie ciężkich treningów, bo przecież wiadomo, jak wygląda pływacki trening - dodała Otylia Jędrzejczak.

Mistrzyni olimpijska z Aten jest dla dzieci uprawiających pływanie wielką inspiracją. Urodziłam się w 2004 roku, gdy pani Otylia osiągała największe sukcesy w Atenach. Widziałam jej starty na YouTube, obejrzałam chyba wszystkie wywiady. Jest dla mnie wielką inspiracją, a najważniejsze jest, że jest na tych zawodach osobiście i rozmawia z nami - powiedziała Wiktoria, 13-letnia pływaczka z Legnicy. Jej młodsza koleżanka z Gdańska - Julia - podkreśliła, że marzy, by być kiedyś taką gwiazdą jak Otylia. Pani Otylia jest naszą wielką bohaterką - oceniła.

Jędrzejczak poświęca dzieciom wiele czasu. Mikołajkowa Olimpiada Pływacka nie jest jedynym projektem realizowanym przez jej fundację. Niedawno zakończyła się choćby seria "Otylia Swim Tour", która odbywała się w wielu ośrodkach w Polsce.

Mam nadzieję, że uda się nam wyszkolić mistrzów. Ale, podkreślam to jeszcze raz, teraz najważniejsze jest, by dzieciaki dobrze się bawiły - podkreśliła najlepsza polska pływaczka w historii.


(ł)