Walczyła o niego Barcelona, ale brazylijski obrońca David Luiz przeniesie się z Chelsea Londyn do Paris Saint Germain. Kwota transferu wyniosła między 40 a 50 mln funtów (około 67-84 mln dolarów). Żaden klub nie zapłacił dotąd tak dużej sumy za obrońcę. Dotychczasowy rekord wynosił 45 mln euro, a ustanowiono go 12 lat temu, kiedy Rio Ferdinand przenosił się z Leeds United do Manchesteru United.

David Luiz od lat uznawany jest za jednego z najzdolniejszych i najlepszych obrońców świata. Już kiedy w 2011 roku przenosił się z Benfiki Lizbona do Chelsea, kosztował 25 mln euro, co dawało mu 9. miejsce na liście najdroższych obrońców w historii. Teraz arabscy szejkowie, którzy rządzą paryskim klubem, mogli zapłacić za niego nawet trzy razy więcej - dokładna kwota transferu nie została podana do publicznej wiadomości.

O zaangażowaniu Brazylijczyka marzyła też FC Barcelona, ale nie była w stanie przebić oferty PSG. W Paryżu David Luiz dołączy między innymi do trzech innych Canarinhos, którzy stanowią o sile klubowej defensywy. Chodzi o Thiago Silvę, Maxwella i Marquinhosa. W kadrze Brazylii na mundial znaleźli się jednak tylko dwaj pierwsi z wymienionych. W zespole Luisa Felipe Scolariego jest też David Luiz.

Nowy nabytek PSG triumfował w barwach Chelsea w Lidze Mistrzów (2012) i Lidze Europejskiej (2013). Rozegrał w Chelsea 143 mecze i strzelił 12 bramek. Co ciekawe, kilka tygodni temu londyński klub wyeliminowała Paris Saint Germain w ćwierćfinale Champions League (1:3 i 2:0).

Po transferze Davida Luiza do PSG tytuł "najdroższego obrońcy świata" stracił Anglik Rio Ferdinand. Kiedy w 2002 roku Ferdinand przenosił się z Leeds United do Manchesteru United sir Alex Ferguson był gotów zapłacić za niego 45 mln euro.


(edbie)