Wielki sukces Darii Pikulik w Monachium! Polka zdobyła brązowy medal mistrzostw Europy w kolarstwie torowym w konkurencji omnium. Mistrzynią została Włoszka Rachele Barbieri, a srebrny medal wywalczyła Francuzka Clara Copponi. W tej samej konkurencji wśród mężczyzn Daniel Staniszewski był piąty.

Daria Pikulik od pierwszej konkurencji, wyścigu scratch, plasowała się w czołówce wieloboju, a na półmetku była liderką klasyfikacji. Przed startem finałowego wyścigu punktowego Polka plasowała się na drugiej pozycji.

Ostatnia konkurencja miała dramatyczny przebieg, w połowie dystansu doszło do groźnego upadku i wyścig został przerwany na kilkanaście minut.

Po jego wznowieniu Pikulik zaciekle walczyła o każdy punkt z prowadzącą Copponi, ale obie zostały zaskoczone niespodziewanym atakiem Włoszki Barbieri, która błyskawicznie nadrobiła okrążenie zdobywając 20 punktów i spychając Copponi na drugie, a Pikulik na trzecie miejsce.

Skupiłyśmy się na sobie, a Rachele wykorzystała sytuację i zaskoczyła nas atakiem w końcówce. Clara Copponi nie zareagowała, jakby czekała na mój ruch. Może jednak po prostu nie miała siły. Ja czułam się dobrze i długa przerwa w wyścigu po kraksie nie wybiła mnie z rytmu. Na finiszach czułam się mocna, wygrywałam z Clarą. Szkoda, ale Francuzka może chyba bardziej żałować, bo była bliska złota - powiedziała Pikulik reporterowi TVP.

Staniszewski nie utrzymał czwartego miejsca

Niezwykle zacięta była rywalizacja o medale w omnium mężczyzn. Na kilka okrążeń przed końcem wyścigu punktowego aż trzech zawodników miało identyczny dorobek punktowy i o losach medali decydował ostatni, podwójnie punktowany finisz. Wygrał go, po wcześniejszym ataku, Holender Philip Heijnen, przed Francuzem Donavanem Grondinem, który tym samym zapewnił sobie złoty medal. Srebro przypadło Włochowi Simone Consonniemu, a brąz wywalczył doświadczony Hiszpan Sebastian Mora Vedri.

Staniszewski jechał bardzo aktywnie, walczył na lotnych finiszach, ale nie utrzymał czwartego miejsca, które zajmował po trzech konkurencjach. W ostatniej chwili na piątą pozycję zepchnął go Heijnen, zdobywając 10 punktów na ostatnim finiszu.      

Medale za medalami

Poniedziałek jest pełen sukcesów polskich sportowców. Najpierw Aleksandra Lisowska wywalczyła złoty medal w maratonie podczas lekkoatletycznych mistrzostw Europy w Monachium, a potem Polacy rozwiązali worek z medalami we wspinaczce sportowej.