Reprezentanci Polski we wspinaczce sportowej na czas wywalczyli w Monachium cztery medale mistrzostw Europy. W rywalizacji kobiet triumfowała Aleksandra Mirosław, przed Aleksandrą Kałucką i Natalią Kałucką, natomiast drugi wśród mężczyzn był Marcin Dzieński.

Mirosław, dwukrotna mistrzyni świata, w finale była minimalnie lepsza - uzyskała 6,922, a Aleksandra Kałucka 7,085. To druga z Polek prowadziła niemal do końca, ale przed ostatnim ruchem się zawahała, a tę pomyłkę wykorzystała rekordzistka świata w tej konkurencji (6,53 w maju br. w Salt Lake City).

W "małym finale" siostra bliźniaczka Aleksandry Kałuckiej - Natalia, złota medalistka ubiegłorocznych MŚ, pokonała inną Polkę Patrycję Chudziak, która z kolei w ćwierćfinale wyeliminowała Annę Brożek. Polki dały pokaz siły już w eliminacjach, zajmując pięć czołowych lokat.

Niedługo po finale kobiet do walki o złoto przystąpił Marcin Dzieński, który jednak już na samym początku popełnił błąd i musiał uznać wyższość Ukraińca Danyiła Bołdyrewa. Polak zdobył czwarty w karierze medal ME (drugi srebrny, ma też po jednym złotym i brązowym), a Bołdyrew triumfował po raz drugi z rzędu. Dzieński ma w dorobku również złoto mistrzostw świata z 2016 roku.

W pojedynku o brąz Francuz Guillaume Moro pokonał Hiszpana Erika Noyę Cardonę.

Wyniki

kobiety

 1. Aleksandra Mirosław (Polska)

 2. Aleksandra Kałucka (Polska)

 3. Natalia Kałucka (Polska)

 4. Patrycja Chudziak (Polska)

 5. Anna Brożek (Polska) - odpadła w ćwierćfinale

mężczyźni

 1. Danyił Bołdyrew (Ukraina)

 2. Marcin Dzieński (Polska)

 3. Gillaume Moro (Francja)