Piłkarze Chelsea Londyn pokonali w finale w Abu Zabi brazylijski Palmeiras Sao Paulo 2:1 po dogrywce i triumfowali w klubowych mistrzostwach świata. Wcześniej w meczu o trzecie miejsce egipski Al Ahly Kair wygrał z saudyjskim Al-Hilal Rijad 4:0.

Pierwsza połowa finału nie była ciekawa, brakowało dogodnych sytuacji bramkowych. Drużyna z Premier League dyktowała warunki gry, ale nie potrafiła tego zamienić na prowadzenie.

Na pierwszą bramkę trzeba było czekać do 55. minuty, wówczas na listę strzelców wpisał się Belg Romelu Lukaku. Wydawało się, że od tego momentu londyńczycy przejmą pełną kontrolę nad spotkaniem, ale już 10 minut później z rzutu karnego wyrównał Raphael Veiga.

Do końca regulaminowego czasu żadna z drużyn nie zdołała znaleźć sposobu na defensywę rywala, co oznaczało konieczność dogrywki. Dopiero w samej jej końcówce Chelsea stanęła przed dużą szansą - arbiter podyktował rzut karny za zagranie ręką, a bezbłędnym wykonawcą "jedenastki" okazał się niemiecki pomocnik Kai Havertz. 22-latek zapewnił tym samym pierwsze w historii Chelsea klubowe mistrzostwo świata.

Pogrom w meczu o trzecie miejsce

Mecz o trzecie miejsce był jednostronnym widowiskiem. Egipski zespół Al Ahly zwyciężył saudyjską drużynę Al-Hilal 4:0. Mistrz Azji po czerwonych kartkach Matheusa Pereiry i Mohammeda Kanno od 28. min grał w osłabieniu. Nic dziwnego, że rywale jeszcze przed przerwą strzelili trzy gole. Wynik w 64. min ustalił reprezentant Egiptu Amr El Soleya.

W klubowych mistrzostwach świata występują triumfatorzy sześciu kontynentalnych konfederacji piłkarskich oraz zwycięzca ligi kraju-gospodarza. Początkowo gospodarzem tej edycji miała być Japonia, ale z powodu pandemii Covid-19 wycofała się z organizacji imprezy. Zawody przeniesiono do Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

W poprzedniej edycji najlepszy okazał się Bayern Monachium z Robertem Lewandowskim w składzie. Drużyny z Europy sięgają po trofeum nieprzerwanie od 2013 roku. Ostatnim triumfatorem Ligi Mistrzów UEFA, który nie zwyciężył w KMŚ była w 2012 roku... Chelsea, która przegrała 0:1 z Corinthians Sao Paulo.

Finał - Chelsea Londyn - Palmeiras Sao Paulo 2:1 po dogr. (0:0, 1:1)

Bramki: dla Chelsea - Romelu Lukaku (55), Kai Havertz (117-karny); dla Palmeiras - Raphael

Veiga (64-karny).

Czerwona kartka: Luan (Palmeiras, 120+6). Sędzia: Chris Beath (Australia).

Mecz o 3. miejsce - Al-Hilal - Al Ahly 0:4 (0:3)

Bramki: Yasser Ibrahim (8), Yasser Ibrahim (17), Ahmed Radwan, (40), Amr El Soleya (64).

Czerwone kartki: Matheus Pereira (14, Al-Hilal), Mohammed Kanno (28, Al-Hilal). Sędzia: Clement