Pięciokrotny mistrz olimpijski w pływaniu Ian Thorpe ujawnił w wywiadzie telewizyjnym, że jest gejem. Pojawiające się od wielu lat plotki dotyczące jego homoseksualizmu 31-letni Australijczyk do tej pory dementował.

Już kilkanaście godzin przed emisją rozmowy Thorpe'a z brytyjskim dziennikarzem Michaelem Parkinsonem w australijskiej stacji telewizyjnej Channel 10, w mediach pojawiły się informacje, że słynny pływak ujawni swoją orientację seksualną. Myślałem o tym od dłuższego czasu...Nie jestem heteroseksualny. Dwa tygodnie temu zdecydowałem się porozmawiać o tym z moją rodziną. Cieszę się, że moi bliscy wiedzą. Chciałem to zrobić już wcześniej, ale nie czułem, by był to dobry moment. Miałem wrażenie, że to kłamstwo staje się coraz większe, ale nie chciałem, by ludzie ingerowali w moją prywatność - powiedział.

31-letni Australijczyk podkreślił, że pytania dotyczące tego, czy nie jest gejem, zaczęto mu zadawać, gdy miał 16 lat. To nie było odpowiednie. Oskarżano mnie o homoseksualizm, kiedy sam jeszcze nie wiedziałem, kim jestem - opowiada 11-krotny mistrz świata. W pokazanej w niedzielę rozmowie zaznaczył też, że zwlekał z ujawnieniem prawdy na temat swojej orientacji ze względu na wizerunek "mistrza Australii", związany z jego pływackimi sukcesami. Próbowałem być - jak mi się wydawało - prawdziwym sportowcem, odpowiadającym oczekiwaniom innych ludzi. Chciałem, żeby moja rodzina była ze mnie dumna, chciałem, żeby moja ojczyzna mogła być ze mnie dumna. Część mnie samego nie wiedziała, czy Australia chce, by jej mistrz był gejem - powiedział.

Homoseksualizm i depresja

W opublikowanej dwa lata temu autobiografii "Oto ja" zapewniał, że jest heteroseksualny. "Czuję pociąg do kobiet, kocham dzieci i pewnego dnia chcę założyć rodzinę" - pisał wtedy. Nawet jeśli trzymasz to w tajemnicy przez wiele lat, to lepiej to z siebie wyrzucić. Ludzie będzie mnie krytykować i nie będą zadowoleni, że niektórzy mogą mnie wesprzeć, ale taki właśnie jestem - podkreślił pięciokrotny mistrz olimpijski.

Specjalizujący się w pływaniu stylem dowolnym Australijczyk karierę zakończył w 2006 roku. Po pięciu latach postanowił wrócić do pływania. Nie zdołał jednak zdobyć kwalifikacji na igrzyska w Londynie. W ubiegłym roku definitywnie pożegnał się z zawodowym uprawianiem sportu. Thorpe zmagał się z depresją. Trzy miesiące temu trafił na oddział intensywnej terapii szpitala w Sydney.