Zagrożenie lawinowe w Tatrach w czwartek zmalało z trzeciego do drugiego, umiarkowanego stopnia. Po intensywnych opadach na Kasprowym Wierchu leży już 185 cm śniegu.

Drugi stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana z podłożem, a na niektórych stromych stokach jest związana umiarkowanie. Wyzwolenie lawiny jest możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach. Samoistne schodzenie bardzo dużych lawin jest mało prawdopodobne - informują ratownicy TOPR.

Jak informują służby Tatrzańskiego Parku Narodowego, w wyższych partiach Tatr śnieg jest bardzo twardy i zmrożony. Po południu natomiast w miejscach nasłonecznionych może robić się mokry i grząski. Miejscami jest bardzo ślisko. Poruszanie się w partiach szczytowych wymaga dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej i posiadania odpowiedniego sprzętu jak raki, czekan, kask, lawinowe ABC.

Na niżej położonych szlakach i drogach dojściowych do schronisk, również leży warstwa świeżego śniegu, a miejscami występują oblodzenia. Wybierając się na wycieczki w doliny reglowe, warto zabrać raczki i kijki.