Policjanci komendy miejskiej w Legnicy zabezpieczali miejsce odnalezienia niewypału. Gdyby nie prawidłowa reakcja właściciela posesji, mogłoby dojść do nieszczęścia. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone i zutylizowane przez saperów z Głogowa.

W czwartek po południu dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Legnicy otrzymał informację od właściciela posesji o niewypale. Mężczyzna oświadczył, że w trakcie prac polowych na swojej działce w Kawicach, nagle urządzenie się zatrzymało. Gdy zobaczył, że elementy urządzenia zostały zablokowane przez przedmiot przypominający niewypał, postanowił zawiadomić policję, co było bardzo dobrą decyzją.

Skierowani na miejsce policjanci legnickiej komendy potwierdzili zgłoszenie. Funkcjonariusze na miejscu zabezpieczyli teren do przyjazdu grupy saperskiej z Głogowa, która zutylizowała niewypał.

Dzięki świadomej i odpowiedzialnej postawie właściciela posesji, który natknął się na pocisk moździerzowy z czasów II wojny, nie doszło do nieszczęścia.

Jak zabezpieczyć niewybuch?

Jeśli znajdziemy niewybuchy lub niewypały, pod żadnym pozorem nie wolno ich dotykać ani przenosić. Nie wolno wrzucać ich do ognia, stawu, jeziora czy rowu. Miejsce znalezienia należy w sposób wyraźny oznaczyć, zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych i niezwłocznie poinformować odpowiednie służby, w tym Policję.