Strażacy walczą z pożarem lasem w powiecie grójeckim. Ogień objął obszar o powierzchni ok. 100 hektarów. Jak przekazuje PSP, sytuacja jest już opanowana, trwa dogaszanie pogorzeliska.

Do dużego pożaru lasu doszło w okolicach miejscowości Prosna na Mazowszu. Jak początkowo informowali strażacy, płonął las o powierzchni około 5 hektarów. Do gaszenia wysłano m.in. samolot gaśniczy Lasów Państwowych typu Dromader. Niedługo później PSP poinformowała, że powierzchnię pożaru oszacowano na 50 hektarów, a następnie na 100 hektarów.

Strażacy podali, że pożar jest już opanowany i trwa dogaszanie pogorzeliska. W działaniach bierze udział blisko 200 strażaków i 55 wozów strażackich oraz 3 samoloty gaśnicze. W akcji wykorzystano również strażackie zbiorniki na wodę typu "Bambi Bucket", podwieszone pod śmigłowiec policyjny typu Black Hawk.

Załoga helikoptera brała wcześniej udział w ćwiczeniach Renegade/Sarex-22 nad Zalewem Zegrzyńskim.

Co jest przyczyną pożarów lasów?

Jak podaje rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Karol Kierzkowski, tylko w czwartek w Polsce doszło do 41 pożarów w lasach, z tego 20 w województwie mazowieckim.

Według Lasów Państwowych przyczyną większej liczby pożarów są m.in. coraz lżejsze i bezśnieżne zimy. Nie pomaga też słoneczna i wietrzna pogoda oraz brak zielonej roślinności.

Przepisy ustawy o lasach zabraniają m.in. rozniecania ognia - poza miejscami do tego wyznaczonymi - w lasach, na terenach śródleśnych i w odległości do 100 m od granicy lasu. Nie można tam również korzystać z otwartego płomienia i wypalać wierzchniej warstwy gleby oraz pozostałości roślinnych.

Według Kodeksu karnego osoba sprowadzająca zdarzenie, "które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10".