​Praga-Północ i północny Mokotów - o te obszary od poniedziałku, 2 stycznia powiększa się Strefa Płatnego Parkowania Niestrzeżonego w Warszawie. Do strefy zostanie włączonych ponad 5 tys. miejsc postojowych, po kilkadziesiąt ulic na Pradze i na Mokotowie.

Jak tłumaczy w rozmowie z RMF FM Jakub Dybalski z Zarządu Dróg Miejskich, strefa jest powiększana o te części miasta, w których występuje niedobór miejsc postojowych. Konieczność opłacenia parkowania wymusza na kierowcach parkowanie tylko na czas załatwienia sprawy, w jakiej przyjechali w dane miejsce.

Drugi cel strefy to ochrona miejsc postojowych dla mieszkańców - dodaje Jakub Dybalski. 

Im przysługuje abonament, więc za postój nie płacą. Wprowadzenie strefy na nowym obszarze wiąże się z wyznaczaniem miejsc postojowych znakami poziomymi i pionowymi. Tylko w takich można, zgodnie z prawem, pobierać opłatę na konkretnych ulicach. A to oznacza większe zmiany w organizacji ruchu i w efekcie uporządkowanie tych ulic - dodaje.

Mieszkańcy północnego Mokotowa i rejonu placu Hallera już od początku grudnia mogą występować z wnioskami o abonament.

Mamy w Warszawie dwa rodzaje abonamentów - tłumaczy Dybalski. "Zwykły, który kosztuje 30 złotych rocznie i pozwala na parkowanie bez opłat w bezpośrednim sąsiedztwie własnego domu. I obszarowy, który kosztuje 600 złotych rocznie, ale umożliwia bezpłatne parkowanie na terenie całego osiedla czy części dzielnicy".

Abonamenty przysługują osobom zameldowanym w strefie, które rozliczają PIT w Warszawie i które mają samochód

Wnioski o abonament można składać albo przez internet, albo osobiście w Punktach Obsługi Pasażera ZTM, które znajdują się np. na stacjach metra czy na dworcach. Najwygodniej można to robić za pośrednictwem strony abonamentzdomu.zdm.waw.pl.

 

Opracowanie: