Urna z prochami Macieja Damięckiego spoczęła w środę grobie na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Znany aktor zmarł 17 listopada w wieku 79 lat.

Mszę św. w intencji zmarłego aktora odbyła się w kościele św. Karola Boromeusza w Warszawie. Przed wyprowadzeniem urny z kościoła głos zabrali bliscy Macieja Damięckiego.

Maciek był wspaniałym aktorem. Każda, nawet najmniejsza rólka, to majstersztyk. Szykuje się nowy film, w którym podobno Maciek jest rewelacyjny. W życiu zawodowym był bardzo podporządkowany planom teatralnym. O odwołaniu jakiegokolwiek spektaklu nie mogło być mowy. Właśnie miał zaplanowane przedstawienie, a już się bardzo źle czuł. Po operacjach i rozlicznych rehabilitacjach. Jednak zagrał. Ale po trzech dniach zszedł już na zawsze z tej najpiękniejszej sceny, jaką jest życie - powiedział brat zmarłego aktora Damian Damięcki.

Tak jak nasz kochany ojciec, który witał i żegnał każdego swoim słynnym “Cześć i sława", tak ja cię żegnam. Kochałem cię, kocham i zawsze będę kochał. Cześć i sława, Maciejaszku - zakończył.

Głos zabrała również córka Macieja Damięckiego - Matylda. Macieju, Maćku, Maciuśku, tatku, ciapku. Jesteś największym przypałowcem, jakiego w życiu spotkałam, można powiedzieć inaczej anegdoto-generatorem. Zostawiłeś nam tak wiele pięknych historii i anegdot, w których grałeś główną rolę. Nie bez przyczyny nasi najbliżsi przyjaciele nazywali ciebie jeszcze za życia człowiekiem legendą - wspominała.

 Byłeś największym, najsilniejszym, najdzielniejszym, najpoczciwszym, najśmieszniejszym tatą, jakiego mieliśmy. Naprawdę wierzę w to, że gdzieś tam, miliony lat świetlnych od naszej galaktyki, na jakiejś innej tożsamej planecie, ktoś stoi i widzi tę gwiazdkę, która rozświeciłeś na niebie tym, że byłeś - powiedziała Matylda Damięcka.

Podczas wyprowadzenia urny z kościoła uczestnicy uroczystości oklaskami podziękowali artyście za jego życie i twórczość. Wśród nich byli m.in. Bogna Sworowska, Artur Barciś, Karol Strasburger, Jacek Kopczyński i Jacek Kawalec.

Urna z prochami Macieja Damięckiego spoczęła w grobie na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Ceniony aktor teatralny, filmowy i dubbingowy

Maciej Damięcki był aktorem teatralnym, filmowym i dubbingowym. W filmie Damięcki zadebiutował w 1956 r. w "Tajemnicy dzikiego szybu". Zagrał w kilkudziesięciu produkcjach, m.in. w: "Szatanie z siódmej klasy" (1960), "Bokserze" (1966), "Tajemnicy Enigmy" (1979), "Rozmowach kontrolowanych" (1991), "Znachorze" (2023) i "Uwierz w Mikołaja" (2023) oraz w kilkunastu telewizyjnych serialach takich, jak "Stawka większa niż życie" (1968), "Chłopi" (1972), "Droga" (1975), "Dom" (1996), "Plebania" (2000-11), "Przedwiośnie" (2002), "M jak miłość" (2003-23), "Bulionerzy" (2004-06) i "Czas honoru" (2008-13).

Macieja Damięckiego mogliśmy też oglądać w nowym "Znachorze" w reżyserii Michała Gazdy czy filmie "Uwierz w Mikołaja", który miał premierę 10 listopada.

W latach 1966-84 i 1985-96 Damięcki był aktorem Teatru Dramatycznego w Warszawie. Do roku 2001 zagrał w 23 przedstawieniach Teatru Telewizji.